Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Sąd rejestrowy oddalił kolejny wniosek ws. namiestników Sienkiewicza. Tym razem w Polskim Radiu

We wtorek sąd rejestrowy zdecydował o odmowie wpisania zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie TVP. W czwartek o odmowie wpisu do KRS neozarządu sąd zdecydował w sprawie Polskiego Radia. W uzasadnieniu wskazał, że pominięcie w "nominacjach" KRRiT jest "niezgodne z konstytucją".

Polskie Radio
Polskie Radio
Piotr Galant - Gazeta Polska

We wtorek sąd rejestrowy zdecydował o odmowie wpisania zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie TVP. W wydanej decyzji wskazano, że uchwała o powołaniu członków rady nadzorczej spółki oraz zarządu została podjęta przez organ nieuprawniony.

Wskazano w nim, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku nie daje podstaw do tego, by Rada Ministrów mogła mieć prawo do obsadzania władz mediów. W dokumencie czytamy też, że "uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami KRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH". 

W czwartek sąd rejestrowy - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy - odrzucił wniosek o zarejestrowanie neozarządu Polskiego Radia wskazanego przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że pominięcie w "nominacjach" KRRiT jest "niezgodne z konstytucją".

"Istotą reformy z 1992 r. było przekształcenie rządowej radiofonii i telewizji w radiofonię i telewizję publiczną. Celem konkretnej regulacji było odseparowanie radia i telewizji od rządu i powiązanej z nią większości parlamentarnej, tak aby uniemożliwić traktowanie tych środków jako masowego przekazu jako politycznego instrumentu rządzenia. Ów nakaz zachowania wewnętrznego pluralizmu w programach publicznej radiofonii i telewizji możliwy jest do zrealizowania tylko pod warunkiem zachowania ich wyraźnego dysonansu od aktualnego dysponenta politycznego"

- napisano w uzasadnieniu.

 



Źródło: niezalezna.pl, wp.pl

#media publiczne #Bartłomiej Sienkiewicz #KRS #bezprawie Tuska

dm