Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Linkoping w Szwecji rzucają nowe światło na specyficzne zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19. Artykuł opublikowany w pismie „Brain Communications” podkreśla, że te zmiany mogą być związane z utrzymującymi się objawami neurologicznymi u pacjentów po przebyciu infekcji.
Wirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za COVID-19, ma potencjał negatywnego oddziaływania na centralny układ nerwowy, w tym na mózg. W praktyce oznacza to, że po przebytym COVID-19 niektórzy pacjenci doświadczają utrzymujących się objawów neurologicznych, takich jak bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji, pamięci, a także lęki, objawy depresji, problemy z węchem i smakiem, zespół przewlekłego zmęczenia, oraz inne.
Ważnym aspektem jest to, że konwencjonalne badania rezonansem magnetycznym (MRI) nie zawsze wystarczają do wykrycia tych zmian w mózgu spowodowanych przez infekcję koronawirusem. Dlatego naukowcy zdecydowali się skorzystać z zaawansowanej techniki MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym, opartej na detekcji mikroskopijnych ruchów dyfuzyjnych cząsteczek wody w tkance nerwowej.
Badanie obejmowało 32 osoby, w tym 16 pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu ciężkiego COVID-19 i nadal doświadczali objawów neurologicznych po siedmiu miesiącach od zakażenia, oraz 16 pacjentów, którzy nie byli hospitalizowani z powodu COVID-19 i nie mieli utrzymujących się objawów neurologicznych.
Wyniki badań wykazały różnice w strukturze istoty białej mózgu między dwiema grupami. Naukowcy zidentyfikowali zmiany związane z uszkodzeniem aksonów, procesem demielinizacji (utrata osłonki mielinowej na włóknach nerwowych), oraz obrzękiem naczyniopochodnym mózgu. To sugeruje, że te zmiany mikrostrukturalne w istocie białej mózgu mogą być jednym z powodów utrzymujących się problemów neurologicznych po przebytym COVID-19.
Współautor badania, Deneb Boito, z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu w Linkoping, podkreślił, że MRI z obrazowaniem dyfuzyjnym to bardzo czuła technika, umożliwiająca wykrywanie subtelnych zmian w organizacji włókien nerwowych. To pozwala lepiej zrozumieć wpływ COVID-19 na mózg, szczególnie tam, gdzie inne techniki obrazowania mogą zawodzić.
Jednak, pomimo obserwacji, naukowcy podkreślają ostrożność w wyciąganiu ogólnych wniosków ze względu na stosunkowo niewielką grupę pacjentów objętych badaniem. Planują również przyszłe badania, aby sprawdzić, czy różnice mikrostrukturalne w mózgu po przebytym COVID-19 są powiązane z funkcjonalnymi zmianami w aktywności mózgu oraz jak różne części mózgu komunikują się u pacjentów z objawami neurologicznymi. To otwiera nowe perspektywy zrozumienia długotrwałych skutków COVID-19 na zdrowie mózgu i funkcje neurologiczne.