Ptaki morskie, obecne na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi, mogą odegrać kluczową rolę w ratowaniu tych ekosystemów, zwiększając tempo wzrostu koralowców o ponad dwukrotnie – tak wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców.
Rafy koralowe, zajmujące mniej niż 1% dna oceanicznego, stanowią siedlisko dla jednej czwartej wszystkich gatunków morskich. Niestety, w ostatniej dekadzie zginęło już 14% światowych raf koralowych, a 70% uznaje się za zagrożone, a 20% za bezpowrotnie zniszczone. Zmiany klimatyczne, zakwaszenie oceanów, zanieczyszczenia i przełowienie to główne czynniki niszczące te delikatne ekosystemy.
Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lancaster w Wielkiej Brytanii i opublikowane w magazynie „Science Advances”, sugeruje, że obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z rafami koralowymi może być kluczem do ocalenia tych ekosystemów.
Badacze skupili się na najliczniejszej rodzinie koralowców Acropora i odkryli, że rafy wokół wysp zamieszkałych przez ptaki regenerują się znacznie szybciej po blaknięciu, a tempo wzrostu koralowców może wzrosnąć o około 10 miesięcy w porównaniu z rafami położonymi dalej od ptasich kolonii.
Naukowcy podkreślają, że kluczową rolę w tym procesie odgrywają ptasie odchody, które dostarczają składników odżywczych, bogatych w azot i fosfor, korzystnych dla koralowców. Deszcze spływające po wyspach zmywają guano ptaków morskich do wody, a zawarte w nim substancje odżywcze wspierają regenerację raf. Badania przeprowadzone na Oceanie Indyjskim wykazały, że rafy w okolicach wysp z gniazdami ptaków regenerowały się o 10 miesięcy szybciej niż te, które znajdowały się dalej od ptasich kolonii.
Naukowcy przeprowadzili także eksperyment, by sprawdzić, czy szybszy wzrost raf był rzeczywiście spowodowany występowaniem konkretnych składników odżywczych. Przeszczepili kilka koralowców Acropora z raf w pobliżu zaszczurzonych wysp na te zamieszkane przez ptaki – i odwrotnie. Osobniki Acropora przeniesione z wód wokół wysp rojących się od szczurów w pobliże lądów opanowanych przez ptaki rosły nawet 2,4 razy szybciej.
To zachęcające, że dostępne jest naturalne rozwiązanie, które pomoże zwiększyć odporność raf koralowych na zmiany klimatyczne.
Naukowcy uważają też, że ich odkrycia dodają wagi wcześniejszym badaniom wskazującym na szkody ekologiczne powodowane przez inwazyjne szczury na tropikalnych wyspach.
Wytępienie szczurów i odbudowa populacji ptaków morskich może odegrać ważną rolę w przywróceniu naturalnego przepływu składników odżywczych w przybrzeżnym środowisku morskim. To wzmocni szybkie odbudowanie raf koralowych.
Korzyści z zastosowania takiego rozwiązania nie ograniczają się tylko do regeneracji raf.
Także tempo wzrostu ryb na rafach sąsiadujących z wyspami, na których znajdują się kolonie dużych ptaków morskich, jest szybsze. Ogólna biomasa ryb jest tam o 50 proc. większa niż na rafach w pobliżu wysp, na których żyją szczury.
Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców, w których przenosili koralowce pomiędzy obszarami zamieszkanymi przez ptaki a tymi zasiedlonymi przez szczury, dodatkowo potwierdziły korzystny wpływ ptasich składników odżywczych na wzrost koralowców. Okazało się, że koralowce przeniesione z obszarów zasiedlonych przez szczury rosły nawet 2,4 razy szybciej w porównaniu do tych z obszarów zamieszkałych przez ptaki.
Podsumowanie:
Odkrycia te nie tylko wskazują na potencjalne dobrodziejstwa dla raf koralowych, ale także mogą przyczynić się do odbudowy populacji ryb na tych obszarach. Ponadto, eliminacja szczurów i przywrócenie populacji ptaków morskich może odegrać kluczową rolę w przywróceniu naturalnego przepływu składników odżywczych w przybrzeżnym środowisku morskim, co z kolei przyspieszyłoby regenerację raf koralowych.