Unipetrol z Grupy ORLEN buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja umożliwi poprawę efektywności energetycznej rafinerii – ciepło gazów spalinowych, które do tej pory uchodziło do atmosfery, zostanie wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby procesów technologicznych. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 5 MW energii cieplnej na godzinę. W ciągu roku instalacja umożliwi odzyskanie takiej ilości ciepła, jaka wystarczyłaby do ogrzania prawie 10 tys. gospodarstw domowych. W instalacji zostaną wykorzystane innowacyjne rozwiązania opracowane przez inżynierów z ORLEN Unipetrol. Projekt o wartości ok. 0,5 mld czeskich koron (ok. 100 mln złotych) jest częścią działań na rzecz osiągnięcia przez Grupę ORLEN neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, zaznacza, że ORLEN, lider transformacji energetycznej w Europie Środkowej, aktywnie zmniejsza wpływ na środowisko. Budowa jednostki odzysku ciepła w rafinerii w czeskich Kralupach poprawi efektywność energetyczną zakładu, przynosząc korzyści ekologiczne i finansowe. Unikatowa technologia polimerowych wymienników ciepła, opracowana przez ORLEN Unipetrol, stanowi kluczowy element inwestycji, podkreślając zaangażowanie w rozwój zielonych technologii.
Inwestycja w rafinerii w Kralupach polega na budowie instalacji odzysku ciepła z gazów spalinowych powstających m.in. przy okazji procesu destylacji ropy naftowej. ORLEN Unipetrol wykorzysta tę energię do ponownego podgrzania wody kotłowej, z której produkowana jest para napędzająca najważniejsze urządzenia instalacji krakingu katalitycznego w rafinerii w Kralupach.
Maciej Romanów, członek zarządu Grupy ORLEN Unipetrol, podkreśla, że poprawa efektywności energetycznej jest strategicznym celem. To niezbędny krok w realizacji planu osiągnięcia przez Grupę ORLEN neutralności emisyjnej do 2050 r. Do 2030 roku firma przeznaczy około 30 mld koron (ok. 5,3 mld zł) na projekty związane z ograniczaniem emisji CO2 i efektywnością energetyczną. Inwestycja w instalację odzysku ciepła z gazów spalinowych jest kluczową inicjatywą Spółki.
Woda kotłowa ma szczególne właściwości fizykochemiczne, umożliwiające stosownie jej w instalacjach energetycznych. Obecnie cała woda kotłowa stosowana w zakładzie ORLEN Unipetrol w Kralupach jest dostarczana przez miejską elektrociepłownię zasilaną gazem ziemnym. Dzięki podgrzaniu wody do wysokiej temperatury, łatwiej z niej wyprodukować parę, co następuje już w samej rafinerii. Po wykorzystaniu, para ochładza się i skrapla a powstały w ten sposób kondensat Unipetrol przesyła z powrotem do elektrociepłowni w celu ponownego podgrzania. Uruchomienie instalacji odzysku ciepła spowoduje, że ORLEN Unipetrol będzie w stanie samodzielnie podgrzać część kondensatu na potrzeby produkcji pary wykorzystując do tego ciepło gazów spalinowych. Gazy te mają energię około 5 MW, co pozwoli na podgrzanie do temperatury 170 st. C około 330 tys. m sześc. wody na godzinę. Oznacza to, że rafineria w Kralupach będzie w stanie samodzielnie wyprodukować ok. 1/3 potrzebnej wody kotłowej i to bez konieczności dodatkowego spalania paliw kopalnych. To oznacza możliwość ograniczenia emisji CO2 w całym procesie uzyskiwania wody kotłowej o 15 tys. ton rocznie.
Instalacja odzysku ciepła, która powstaje w Kralupach, wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie opracowane przez inżynierów z czeskiej spółki ORLENU. Polega ono na zastosowaniu polimerowych wymienników ciepła, które są odporne na działanie kwasów powstających z połączenia wody i innych substancji zawartych w gazach spalinowych. Pozwala to odzyskać jeszcze więcej ciepła, dzięki schłodzeniu gazów poniżej temperatury, w której dochodzi do skroplenia kwasów. W przypadku powszechnie stosowanych wymienników metalowych, gazy muszą zachować wyższą temperaturę, aby nie dopuścić do ich korozji spowodowanej działaniem kwasu.
Grupa ORLEN Unipetrol jest największą firmą rafineryjno-petrochemiczną w Czechach. Od 2005 r. jest częścią Grupy ORLEN. Zajmuje się przerobem ropy naftowej oraz produkcją, dystrybucją i sprzedażą paliw samochodowych oraz produktów petrochemicznych – w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów sztucznych. We wszystkich tych obszarach należy do kluczowych graczy w Czechach i ma silną pozycję na rynku środkowoeuropejskim. W skład Grupy ORLEN Unipetrol wchodzą rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą, Paramo w Pardubicach, Spolana w Neratovicach, REMAQ w Otrokovicach oraz dwa ośrodki badawcze w Litvinowie i Brnie. Do ORLEN Unipetrol należy także sieć stacji paliw ORLEN w Czechach oraz sieć ORLEN na Słowacji i Węgrzech. ORLEN Unipetrol jest jedną z największych firm w Czechach pod względem obrotów. Zatrudnia prawie 6 tysięcy osób. ORLEN Unipetrol jest także spółką odpowiedzialną społecznie, szczególnie w obszarach wspierania zrównoważonego rozwoju, edukacji, społeczności lokalnych i środowiska.