Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Hennig-Kloska tango down? Kaleta: Rząd Tuska jeszcze nie powstał, a już w Sejmie mają aferę

Paulina Hennig-Kloska najwyraźniej nie przekonuje w tłumaczeniach Donalda Tuska i koalicjantów. Według nieoficjalnych doniesień, posłanka Polski 2050 jednak nie będzie ministrem klimatu i środowiska, choć była murowanym faworytem Trzeciej Drogi do objęcia tej funkcji. - Ktokolwiek zostanie ministrem klimatu i środowiska: czy to pani Hennig-Kloska, czy ktoś inny, będzie to minister wybrany przez lobby wiatrakowe - ostro recenzuje w rozmowie z Niezalezna.pl poseł Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski.

Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska
Sejm RP - Screen YouTube

Grupa posłów Polski 2050 i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy ws. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. Zawierał on także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce - m.in. z inwestycji w odległości 700 metrów od zabudowań mieszkalnych przepis zmienia się w projekcie do 300 metrów w kontekście zabudowań miejskich, a 400 metrów od jednorodzinnych i wiejskich.

Nowelizacja wywołała tym większy skandal, że m.in. poseł Michał Szczerba twierdził, że nie znał szczegółów, a podpisał się pod projektem poselskim. W mediach od kilku dni trwa również przerzucanie się odpowiedzialnością za powstałą nowelizację. Wciąż natomiast politycy nowej większości parlamentarnej nie ujawniają, kto dokładnie odpowiada za konkretne rozwiązania, które pojawiły się w sejmowym projekcie.  

Przerzucanie się odpowiedzialnością

- Afera wiatrakowa to jest skandal, który odbije się głośnym echem na tej kadencji Sejmu, ponieważ nikt się nie chce do tej ustawy przyznać. Poseł Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zrzuca winę na PO a PO na nią, a tak naprawdę ktoś do Sejmu tę ustawę przyniósł

- ocenia poseł Sebastian Kaleta w rozmowie z Niezalezna.pl. 

- Nie zdążyli ani jednej ustawy uchwalić a już mają problem. Jednocześnie wrzucają pod pędzący pociąg oburzenia opinii publicznej osobę, która wypiera się napisania tej ustawy, czyli Paulinę Hennig-Kloskę. Przepisy ustawy wiatrakowej jasno wskazują, iż zamiast konsensusu społecznego w zakresie budowy wiatraków i zrównoważonego rozwoju OZE w poszanowaniu praw osób zamieszkujących w pobliżu farm wiatrakowych, ktoś chce zburzyć kompromis na rzecz przychylenia się lobby wiatrakowemu. To byłyby najbardziej radykalne przepisy tego typu w UE. Widać, że to może być kadencja lobbystów w Sejmie RP. Jak się kończą rządy lobbystów, pamiętamy za afery Rywina

- mówi  wiceminister sprawiedliwości. 


Jak zauważa poseł Suwerennej Polski, zarówno doradcy Polski 2050 jak i PO mają ścisłe biznesowe związki z zainteresowaną branżą.

- Ktokolwiek zostanie ministrem środowiska, czy to Paulina Hennig-Kloska, czy ktoś inny, będzie to minister lobby wiatrakowego - komentuje Kaleta.

Zdaniem naszego rozmówcy, wszystkie proponowane rozwiązania są "zaszyte" w ustawach o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Kilka tygodni temu ustawę w sprawie zamrożeniu cen za energię kwestii złożył do marszałka Szymona Hołowni rząd Mateusza Morawieckiego i wciąż czeka na rozpatrzenie. 

"Burzy się kompromis" 

- Składając swoją ustawę i wiążąc ją z kwestią liberalizacji stawiania wiatraków, chcą szantażować zarówno parlament i prezydenta Andrzeja Dudę tym, że zamrożenie cen prądu może nastąpić, jeśli Polska ulegnie lobby wiatrakowemu, co jest kuriozalne. Dlatego też w Sejmie będziemy walczyć o to, żeby nie została uchwalona ta ustawa i żeby przyjęto rządowe rozwiązania o zamrożeniu o cen prądu. Pomysł proponowany przez PO i Polskę 2050 musi zostać wyrzucony do kosza

- nie ma wątpliwości Kaleta. 

- Teraz próbuje się zburzyć wypracowany kompromis społeczny. Na siłę próbuje się te przepisy dokleić do kwestii cen mrożenia energii. Działania te są realizowane bez odpowiedniej debaty publicznej i konsultacji, a przede wszystkim z wbrew tym Polakom, którzy przez lata protestowali, aby nie stawiali im pod oknami wiatraków - wspomina poseł Suwerennej Polski.

Zobacz też:

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#afera wiatrakowa #Paulina Hennig-Kloska #Donald Tusk #Polska 2050 #Trzecia Droga #parlament #Sejm #OZE #wybory 2023

Paweł Kryszczak,gie