Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Grobowiec Srebrnych Rąk

Na terenie starożytnego etruskiego miasta Vulci, we Włoszech, odkryto nowy, nienaruszony grobowiec etruski. Wejście odnaleziono w kwietniu, ale dopiero w ubiegłym tygodniu został otwarty przez archeologów. W środku znaleziono m.in. naczynia do wina, ozdoby, żelazne przedmioty, kocioł z brązu czy wreszcie obrus z uczty pogrzebowej. Wszystko w niemal w nieskazitelnym stanie. Grobowiec ochrzczono mianem Grobowca Srebrnych Rąk.

Archeolodzy na otwarciu grobowca etruskiego z VII wieku p.n.e. w nekropolii Osteria w Vulci we Włoszech
Archeolodzy na otwarciu grobowca etruskiego z VII wieku p.n.e. w nekropolii Osteria w Vulci we Włoszech
Gmina Montalto di Castro

Jest on miejscem pochówku przedstawiciela etruskiej elity. Simona Carosi, archeolog podkreśliła, że to znalezisko „ukazuje w niezwykły sposób rytuały pogrzebowej uczty, jakie Etruskowie odprawiali wieki temu”. Dwie komory grobowe, datowane na VII wiek p.n.e., zostały wydrążone w tufie wulkanicznym. Znajdowały się w nich także cztery etruskie amfory przeznaczone do przechowywania lokalnie produkowanego wina, a także wiele amfor i ceramiki ze wschodnich regionów Grecji, m.in. z Chios i z Koryntu, gdzie wytwarzano charakterystyczną czarną ceramikę zwaną bucchero. Etruria, serce cywilizacji etruskiej, była bogata w żyzną glebę nadającą się pod winnice. Etruskowie uprawiali i produkowali wina o wyjątkowej jakości, które cieszyło się renomą w całym świecie grecko-rzymskim.

Nekropolia Osteria, na terenie której odkryto grobowiec, ma na swoim koncie wiele niesamowitych skarbów archeologicznych, w tym Grób Słońca i Księżyca, Panatenaic, Rzeźbione Sufity czy pochówek zwany Grobowcem Sfinksa. Podczas rozkwitu Etrurii, od VIII do IV wieku p.n.e., budowa grobowców i handel winem odgrywały kluczową rolę w jej kulturze. Grobowce z tej epoki słyną z architektonicznego wyrafinowania, często przypominając misternie zdobione domy z freskami, ceramiką i cennymi dobytkami. Niektóre z najbardziej kultowych grobowców etruskich, takie jak w Cerveteri i Tarquinii, złożone są z wielu komór grobowych, w których ukazano etruskie życie, wierzenia i zwyczaje. Artefakty z Grobowca Srebrnych Rąk dostarczą naukowcom wglądu w codzienne życie arystokracji w Vulci.

 

 



Źródło: niezależna.pl; artnewspaper.com; Montalto di Castro

#Etruria #starożytne grobowce #Etruskowie #Italia #starożytny Rzym

Magdalena Łysiak