Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wybory 2023 – znamy wyniki exit poll! Kto dostanie się do Sejmu, a kto nie przekroczy progu wyborczego

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 200 mandatów, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – 163 mandaty, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 55 mandatów, Komitet Wyborczy Nowa Lewica – 30 mandatów, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość – 12 mandatów - to wyniki exit poll opracowane przez Ipsos i podane po zakończeniu ciszy wyborczej.

Sala sejmowa - zdjęcie ilustracyjne
Sala sejmowa - zdjęcie ilustracyjne
Fot.Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Na podstawie danych z ankiet, po zakończeniu ciszy wyborczej zostały przedstawione informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, o podziale mandatów oraz frekwencji. Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej, frekwencja na godzinę 17:00 w wyborach parlamentarnych, podana na konferencji Państwowej Komisji Wyborczej wyniosła 57,54%. Ostateczne wyniki mogą jeszcze ulec zmianie.

Rozkład mandatów w Sejmie

Proces wyborczy obejmuje wybór 460 posłów spośród list kandydatów. W całej Polsce o mandat posła ubiega się w sumie 6655 kandydatów, z czego 2949 stanowią kobiety, a 3706 mężczyźni.

Zgodnie z zapisami Konstytucji RP, wybory do Sejmu kierują się zasadą powszechności, równości, bezpośredniości oraz proporcjonalności, odbywając się w ramach głosowania tajnego. Obywatel polski, który osiąga co najmniej 21 lat w dniu wyborów, jest uprawniony do zostania wybranym do Sejmu.

Wyniki wyborów 2023

Poniżej prezentujemy WYNIKI WYBORÓW 2023 opracowane w ramach exit poll:

Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy – 0 mandatów

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 55 mandatów

Komitet Wyborczy Nowa Lewica – 30 mandatów

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 200 mandatów

Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość – 12 mandatów

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – 163 mandaty

Badanie exit poll zostało przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi, a dane były zbierane przez ankieterów firmy Ipsos, którzy prosili osoby, o wypełnienie krótkiej ankiety, w której znalazły się pytania o oddane w tym dniu głosy". Badanie exit poll przeprowadziło około 1850 ankieterów. Oprócz ankieterów, przy sondażach pracować będzie 50 osób, w tym m.in. koordynatorów i analityków Ipsos.

Próg wyborczy

System wyborczy do Sejmu wprowadza progi wyborcze, co oznacza, że tylko komitety wyborcze, które uzyskają co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju (lub 8 proc. w przypadku koalicji), biorą udział w podziale mandatów. Dodatkowo, komitety wyborcze reprezentujące wyborców z mniejszości narodowych uczestniczą w podziale mandatów bez konieczności spełniania progów wyborczych.

Na czym polega system d’Hondta

Przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę d’Hondta. Zgodnie z tą procedurą, głosy oddane na listy kandydatów każdego komitetu są dzielone przez kolejne liczby, zaczynając od 1 i kontynuując do momentu, gdy można ustawić tyle największych ilorazów, ile wynosi liczba mandatów do przyznania danej liście w danym okręgu.

Następnie każdej liście przypisuje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego szeregu ilorazów przypadających jej największych liczb. Zwycięzcą wyborów zostaje komitet, który zdobył największą liczbę mandatów. Posłowie przydzielani są kandydatom z danej listy w kolejności uzyskanych głosów.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, pkw.gov.pl

#wybory 2023 #wyniki wyborów #wyniki exit poll

Piotr Łukawski