Kobiety po czterdziestce powinny co najmniej raz w roku odwiedzać urologa. Zdaniem specjalistów to ważne, by dbać o swoje zdrowie układu moczowego. Do wizyty u lekarza powinny skłonić nie tylko odczuwane dolegliwości, ale także profilaktyka, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały choroby układu moczowego o charakterze onkologicznym.
Wbrew powszechnej opinii, chociaż mężczyźni są bardziej skłonni do badań u urologa, wciąż 22% z nich unika takich wizyt, a około 20% boi się wyników tych badań. Specjaliści przypominają także, że również kobiety są narażone na choroby układu moczowego.
Co prawda mężczyźni chorują na raka pęcherza moczowego cztery razy częściej niż kobiety i na raka nerki dwa razy częściej. Jako przyczynę tego zjawiska wskazuje się mniej higieniczny tryb życia mężczyzn oraz częstsze palenie papierosów.
Urolog jest lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowego i rozrodczego u mężczyzn i kobiet.
Podczas wizyty u urologa można wykonać szereg rutynowych badań profilaktycznych. W uzasadnionych przypadkach urolog wystawi także skierowanie na badania specjalistyczne.
Należy pamiętać, że nowotwory układu moczowego stanowią 25% wszystkich nowotworów, a w Polsce na pierwszym miejscu jest rak gruczołu krokowego, a na drugim rak pęcherza moczowego.
Specjaliści przewidują, że do 2030 roku w Europie wykrytych zostanie 1,7 miliona nowych przypadków raka gruczołu krokowego, a 0,5 miliona osób umrze z powodu tej choroby. Dlatego tak ważne jest propagowanie profilaktyki i zachęcanie do badań urologicznych, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.