Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Trzy dni z kinem Romana Polańskiego

W 90. urodziny jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina Romana Polańskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi organizuje pokazy "Noża w wodzie", "Frantica" i "Pianisty" oraz wystawę online poświęconą twórczości reżysera - absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay

- Z okazji 90. urodzin Romana Polańskiego, jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina, w dniach 18-20 sierpnia, w kinie Kinematograf odbędzie się seans "Noża w wodzie" po rekonstrukcji cyfrowej oraz pokazy "Frantica" i "Pianisty" z taśmy 35 mm. Specjalnie na tę okoliczność Muzeum przygotowuje także wystawę online poświęconą twórczości absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi

- poinformowała Karolina Czepkiewicz z Muzeum Kinematografii.

Roman Polański urodził się 18 sierpnia 1933 roku w Paryżu. Podczas studiów w Szkole Filmowej w Łodzi zrealizował m.in. krótki metraż "Dwaj ludzie z szafą" (1958); od tej etiudy szkolnej rozpoczęła się jego filmowa droga.

Wybrane filmy reżysera będzie można zobaczyć w kinie Kinematograf od 18 do 20 sierpnia. Jako pierwszy, w piątek, pokazany zostanie obraz, który wzbudził sensację na Zachodzie, dostał nominację do Oscara i stał się przepustką Polańskiego do świata wielkiego kina, będąc - co warto zauważyć - jego pełnometrażowym debiutem. Projekcja "Noża w wodzie" z 1961 roku rozpocznie się o godz. 18.

Natomiast w sobotę o tej samej godzinie prezentowany będzie nakręcony w 1988 roku thriller "Frantic" z Harrisonem Fordem i Emmanuelle Seigner w rolach głównych. Sam reżyser za najważniejsze swoje dzieło uważa "Pianistę" (2002), film na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana, z Adrienem Brodym w roli głównej. W tym roku mija 20. rocznica gali oscarowej, podczas której "Pianista" został uhonorowany trzema statuetkami - za reżyserię, scenariusz i główną rolę męską. Film z taśmy 35 mm będzie można zobaczyć w niedzielę o godzinie 16.

Organizatorzy obchodów 90. urodzin Polańskiego przypomnieli, że o twórcy napisano już kilkanaście monografii, jego filmy doczekały się tysięcy recenzji i szkiców krytycznych. W analizowaniu i propagowaniu jego twórczości miało swój udział także Muzeum Kinematografii w Łodzi, które w latach ubiegłych zorganizowało m.in. wystawę "Polański od A do Z".

Tym razem muzealnicy przygotowali wystawę online skupioną wokół wybranej twórczości reżysera. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się m.in. scenopis etiudy "Rozbijemy zabawę" (1957), płyta winylowa z muzyką z filmu "Dziecko Rosemary" (1968), okładka "Time" (1961) z kadrem z "Noża w wodzie" (1961) i szabla z filmu "Piraci" (1986).

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

dp