Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przedstawili wyniki badania, które potwierdzają, że dieta oparta na roślinach, szczególnie warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, orzechach i olejach roślinnych, nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale także przyczynia się do dłuższego życia.
Dieta, która opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, w tym na warzywach nieskrobiowych, owocach, olejach roślinnych, nasionach i orzechach, okazuje się być korzystna zarówno dla zdrowia jednostki, jak i dla naszej planety.
Wyniki badań wskazują, że taka dieta jest związana ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, w tym rak jelita grubego, oraz cukrzyca. Dodatkowo, produkcja żywności pochodzenia roślinnego wpływa na redukcję zużycia wody, ograniczenie wykorzystania obszarów ziemi, mniejsze zanieczyszczenie powietrza oraz niższą emisję gazów cieplarnianych.
Zespół badaczy pod kierunkiem Linh Bui z Wydziału Żywienia Uniwersytetu Harvarda stworzył indeks oceny diety – Planetary Health Diet Index (PHDI), który pozwala na ocenę, czy dieta jest przyjazna dla środowiska. Indeks ten uwzględnia zarówno wpływ żywności na zdrowie, jak i jej wpływ na środowisko, w tym aspekty związane z produkcją.
Badacze wykorzystali indeks PHDI do oceny wyników zdrowotnych ponad 100 tys. uczestników badań prowadzonych w USA. W ciągu lat 1986-2018 zarejestrowano ponad 47 tys. zgonów wśród tej grupy. Analiza wykazała, że osoby, które stosowały dietę o najwyższym wskaźniku PHDI, czyli najbardziej przyjazną dla środowiska, miały o 25 proc. niższe ryzyko zgonu z różnych przyczyn w ciągu 30 lat, w porównaniu z osobami, których dieta miała mniejszy wpływ na środowisko. Wyższy wskaźnik PHDI diety był również związany z niższym ryzykiem zgonu z powodu nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, chorób neurodegeneracyjnych oraz chorób układu oddechowego.
Zaproponowaliśmy nowy wskaźnik oceny diety, który uwzględnia najlepsze aktualne dowody naukowe na temat wpływu żywności zarówno na zdrowie, jak i na środowisko. Wyniki potwierdziły naszą hipotezę, że wyższy wskaźnik PHDI ma związek z niższą śmiertelnością.
Naukowcy wierzą, że stworzony przez nich indeks może stanowić narzędzie dla pracowników służby zdrowia oraz polityków do opracowywania strategii, które poza poprawą zdrowia obywateli, mogą także pomóc w ograniczeniu wpływu produkcji żywności na kryzys klimatyczny.
Linh Bui wyjaśnia, że indeks ten może być dostosowany do różnych krajów, biorąc pod uwagę specyficzne schorzenia, ograniczenia dietetyczne wynikające z przekonań religijnych oraz dostępność różnych produktów żywieniowych w zależności od statusu społeczno-ekonomicznego. Badaczka jest przekonana, że naukowcy z innych krajów mogą zaadaptować ten indeks do oceny wpływu żywności na zdrowie i środowisko.
Wyniki badania zaprezentowano podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia NUTRITION 2023, które odbyło się w Bostonie.