"Mam dużo Tobie do powiedzenia. Jesteś wspaniałym chłopczykiem!" - powiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego Zofia Czekalska do premiera Mateusza Morawieckiego. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące wzruszające spotkanie szefa rządu z bohaterką wydarzeń sprzed 79 lat.
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz przy Dzwonie "Montera" upamiętniającym dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej i dowódcę powstania gen. Antoniego Chruściela. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego, o powstanie którego mocno zabiegał śp. Lech Kaczyński.
"Walka powstańców warszawskich to była przede wszystkim walka dobra ze złem, które chciało zniszczyć nie tylko życie, ale odwrócić do góry nogami całą hierarchię wartości" - mówił szef rządu.
Po uroczystości premier Mateusz Morawiecki spotkał się jedną z uczestniczek powstania, Zofią Czekalską, ps. "Sosenka". Pani Zofia, oczywiście z uśmiechem i w doskonałej formie, ucięła sobie pogawędkę z szefem rządu. Ale czas gonił...
- Już się pożegnam, pojadę na Plac Krasińskich, tam będzie składanie wieńców pod tym pomnikiem kobiet - powiedziała do premiera. Morawiecki odpowiedział: "Pani Zosiu, widzimy się pewnie później", mając na myśli m.in. "godzinę W" czy wieczorne śpiewanie pieśni powstańczych.
Mam dużo Tobie do powiedzenia. Jesteś wspaniałym chłopczykiem!
„Jesteś wspaniałym chłopcem!” 😍 Wzruszające spotkanie Premiera Morawieckiego z Bohaterką Powstania Warszawskiego, Zofią Czekalską ps. „Sosenka” ❤️🇵🇱 pic.twitter.com/JR8S4rFZeu
— Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego (@PopieramyPMM) August 1, 2023
Zofia Czekalska, z d. Sosnowska, ps. "Sosenka" urodziła się 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Łączniczka w Powstaniu Warszawskim - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - kompania łączności, na szlaku bojowym Śródmieście Północ. Po Powstaniu trafiła do niemieckiej niewoli, do Stalagu IV-B. Żona Stanisława Czekalskiego, ps. "Trzciński" (1923-1985). 29 lipca 2018 r. „za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski” odznaczona została przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.