Wielka Brytania przekazała Ukrainie kilkadziesiąt niszczycieli czołgów wyposażonych w przeciwpancerne pociski kierowane BRIMSTONE. Należy podkreślić, że jeszcze w tym roku do Sił Zbrojnych RP trafią pierwsze prototypowe niszczyciele czołgów OTTOKAR-BRZOZA wyposażone w właśnie w rakiety BRIMSTONE, które sprawdziły się w zwalczaniu opancerzonych rosyjskich celów.
Do podwozia pojazdu Supacat HMT 600 o napędzie 6x6 została dołączona ośmiokomorowa wyrzutnia na przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone.
Już wiele miesięcy temu Wielka Brytania dostarczała Ukrainie systemy Brimstone, które były montowane m.in. na specjalnie przystosowanych terenowych samochodach cywilnych.
#Ukraine: Rather rare footage of Ukrainian ground-launched Brimstone 1 missiles in use.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) November 15, 2022
These were supplied by the UK and have seen use since May at least. pic.twitter.com/RoopPeLDWO
Brimstone może stanowić uzbrojenie zarówno samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych, a także być wystrzeliwany z wyrzutni montowanych na platformach poruszających się po ziemi lub morzu.
Brimstone to broń sprawdzona w zwalczaniu celów stacjonarnych i ruchomych. Jej precyzja wynosząca 1 metr CEP ogranicza powstawanie szkód ubocznych. Pocisk osiąga prędkość do 1.3 Machów a naprowadzany jest aktywnie radiolokacyjne, laserowo oraz inercyjnie.
W lipcu ubiegłego roku reprezentująca Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ramową z Konsorcjum PGZ-OTTOKAR w sprawie pozyskania dla Sił Zbrojnych RP bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów OTTOKAR BRZOZA.
Niszczyciele czołgów, wozy dowodzenia i artyleryjskie wozy rozpoznawcze zostaną oparte o dostarczone przez polski przemysł obronny pojazdy 4x4, natomiast pozostałe mobilne komponenty będą wykorzystywały platformy JELCZ. W roli efektora systemu planowane jest wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych BRIMSTONE.
W Silach Zbrojnych RP nowa platforma zastąpi obecnie eksploatowane wiekowe samobieżne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych 9P133 Malutka na podwoziu BRDM-2.
Przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-OTTOKAR. W 2023 r. wykonawca dostarczy pierwsze prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów. pic.twitter.com/oCXhiLgIKg
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 20, 2022
W tym roku do Sił Zbrojnych trafią pierwsze prototypowe niszczyciele czołgów OTTOKAR-BRZOZA. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej pierwszego bateryjnego modułu ogniowego przewidywane jest najpóźniej w 2025 r.