Od 9 czerwca w kinach będzie można zobaczyć film w reż. Mariusza Pilisa „Historia jednej zbrodni" opowiadający o rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, jaką w 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące...
Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za tę zbrodnię. Odkryte fakty są szokujące. Okazuje się bowiem, że sprawcy tego okrutnego mordu nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.
Jak pisze Sylwia Krasnodębska na łamach „Niecodziennej” - „Historia jednej zbrodni” to wstrząsający obraz, w którym dokumentalista idzie śladami morderców rodziny Ulmów i ukrywających się u nich Żydów. I pokazuje nieprawdopodobny brak wiedzy Niemców na temat bestialstwa wojny. Ślady prowadzą do miasta Esens na północy Niemiec. To tam Eilert Dieken, porucznik żandarmerii niemieckiej, który wydał rozkaz mordu, dożył sędziwych lat otoczony szacunkiem rodziny i sąsiadów.
„Nigdy nie mówił, co robił w Polsce, ale pamiętam, że wrócił stamtąd zawszony”
– opowiada w filmie Wielbers, do której dociera Mariusz Pilis. Razem z nim w czasie spotkania są historyk Mateusz Szpytma (z rodziny Ulmów), prof. Bogdan Musiał oraz Maciej Korkuć. Mają ze sobą dokumenty poświadczające zbrodniczą przeszłość ojca Grete Wielbers, która utrzymuje, że nie wiedziała, iż jej ojciec mógł mordować Polaków.
Okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców 24 marca 1944 r. nie spowodowała, jak kłamało wielu, że Polacy nie chcieli dalej ratować Żydów w Markowej. Przetrwało ich jeszcze 21. Pilis dociera do jednego z ocalałych Żydów, który zaświadcza o bohaterstwie Polaków.