- Ten port ma ogromny sens gospodarczy, infrastrukturalny. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Radomia i okolic, którzy trzymali kciuki za ten port, dlatego że otwiera on cały ten region. Radom, to wspaniałe miejsce w Polsce, które musi mieć szansę na dodatkowe inwestycje - powiedział na oficjalnym otwarciu lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku premier Mateusz Morawiecki.
Wybudowany niemalże od podstaw port lotniczy Warszawa Radom szczyci się m.in. nowoczesnym terminalem o powierzchni 30 tys. m. kw. W budynku oprócz stanowisk check-in czy kontroli bezpieczeństwa, znajdzie się duża i komfortowa strefa komercyjna z restauracjami, kawiarniami, sklepami duty free, pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Według PPL terminal będzie mógł na początku działalności lotniska przyjąć ok. 1 mln pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 mln osób rocznie.
Z Radomia można polecieć na rodzinne wakacje lub w podróż biznesową. PLL LOT oferuje regularne połączenia do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny. Wypoczynek wakacyjny z wylotem z Radomia organizuje także 9 biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, ITAKA, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays czy TUI. Touroperatorzy na wakacje lotami czarterowymi zabiorą pasażerów m.in. do Antalyi, Burgas, ale też Warny i Tirany.
Biorący udział w uroczystości otwarcia portu Warszawa Radom premier Mateusz Morawiecki wskazał, że jest to dla niego "ogromny zaszczyt". Przekazał też podziękowania politykom PiS - Markowi Suskiemu, Wojciechowi Skurkiewiczowi, Andrzejowi Kosztowniakowi, Annie Kwiecień i Adamowi Bielanowi, którzy "wierzyli, że ta inwestycja jest możliwa i potrzebna".
"Pamiętam, gdy 4 lata temu wbijaliśmy pierwszą łopatę. Ono było przez wielu obśmiewane. Mało kto wierzył, że ta inwestycja zostanie dokończona, a jeśli już, to miało to nastąpić po wielu latach, nie w tak wspaniały wymiarze jak wszyscy mogą zaobserwować. To dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po 1976 roku po czerwcu rzucili komuniści. Chcę wyrazić wdzięczność pomysłodawcy i wszystkim posłom, parlamentarzystom PiS ziemi radomskiej za zarekomendowanie, by port Warszawa-Radom nosił takie wspaniałe imię. Jest to oddanie hołdu bohaterom radomskiego czerwca, którzy utorowali drogę do wolnych związków zawodowych, a te z kolei do Solidarności. Chylę czoła przed naszymi bohaterami lat 70. i 80."
Premier @MorawieckiM w #Radom: Pamiętam doskonale wbicie pierwszej łopaty pod tę inwestycję, bo wielu nie wierzyło, że zostanie ona dokończona. Ta inwestycja to dla mnie dowód na to, że zdejmujemy z Radomia klątwę, którą na to miasto po czerwcu 1976 r. rzucili komuniści. pic.twitter.com/j57iRNJ7YQ
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 27, 2023
Premier wskazał, że jego zdaniem "ten port ma ogromny sens". Przypomniał, że realizacja tej inwestycji była krytykowana przez władze Platformy Obywatelskiej i jej posłów, "ponieważ oni do dziś wierzą w rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny, który zakłada, że wielkie miasta mają się rozwijać".
"Utworzenie tego portu ma ogromne znaczenie w kontekście odciążenia portu Warszawa-Okęcie, a w przyszłości CPK. Ma więc wielki sens infrastrukturalny, logistyczny, związany nie tylko z bieżącymi potrzebami i całą architekturą infrastruktury logicznej na najbliższą przyszłość"
Morawiecki przypomniał też słowa "prominentnego polityka PO, który mówił: 'po co nam CPK, skoro mamy Berlin, Frankfurt nad Menem".
"Ja patrzę na zupełnie inaczej. CPK i Okęcie muszą mieć port wspomagający, zapasowy, który będzie żył własnym życiem. Tak właśnie jest z portem Warszawa Radom. Ten port ma ogromny sens gospodarczy, infrastrukturalny. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Radomia i okolic, którzy trzymali kciuki za ten port, dlatego że otwiera on cały ten region. Radom, to wspaniałe miejsce w Polsce, które musi mieć szansę na dodatkowe inwestycje"