Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Obchody Święta Niepodległości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego – NASZA RELACJA

W Krakowie trwają obchody społeczne Święta Niepodległości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego.

W Krakowie trwają obchody społeczne Święta Niepodległości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego. Biorą w nich udział politycy PiS, członkowie Klubów „Gazety Polskiej”, oraz przedstawicieli delegacji z Węgier.

Organizowane w Krakowie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II i mszą świętą w Katedrze Wawelskiej.

Po mszy św. złożono kwiaty przy grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej przez delegację Prawa i Sprawiedliwości. Uczestnicy uroczystości wzięli także udział w przemarszu pod Krzyż Katyński. Obchody Święta Niepodległości zakończyły się wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza oraz przedstawiciela delegacji węgierskiej László Csizmadii, prezesa Rady Porozumienia Społecznego (CET).

W krakowskich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” oraz 500 Węgrów, którzy chcą w ten sposób podziękować za wizytę środowiska „GP” w Budapeszcie 15 marca.

Przed uroczystościami w siedzibie krakowskiego magistratu odbyło się spotkanie z przedstawicielami delegacji węgierskiej połączone z konferencją prasową, w której wzięli udział Węgrzy oraz m.in. red. Tomasz Sakiewicz i poseł Piotr Naimski.

Obejrzyj zdjęcia (fotogaleria będzie aktualizowana)

fot.: Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska - zdj. László Csizmadia

Będziemy informować na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach uroczystości w Krakowie.
 

19:16
Społeczne Obchody Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego w Krakowie zostały oficjalnie zakończone.

19:15
Zebrani odśpiewali razem "Marsz, marsz Polonia"


19:05
Do zebranych zwrócił się László Csizmadii


18:55
Przemówienie wygłosił Tomasz Sakiewicz


- Są tutaj z nami nasi bracia Węgrzy. Przyjechali w nasze święto pokłonić się Józefowi Piłsudskiemu i jego wielkiemu kontynuatorowi Lechowi Kaczyńskiemu. Ale kiedy wchodzili do Katedry Wawelskiej spotkali kryptę świętej Jadwigi i Stefana Batorego. Dlaczego święta Jadwiga jest dzisiaj też bardzo ważna w naszym spotkaniu. Bo to ona połączyła naród polski i węgierski, ale też była patronką i tą królową, która zaniosła Europę chrześcijańską na Wschód, na Litwę, na tereny dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Jeżeli dzisiaj mówimy o zjednoczonej Europie to mówmy o takiej, której patronką jest właśnie święta Jadwiga. To jest nasza propozycja dla Europy - stwierdził red. Sakiewicz.

18:40
Jarosław Kaczyński, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz i przedstawiciele Klubów "GP", a także przedstawiciele delegacji z Węgier złożyli wieńce  przed Krzyżem Katyńskim, znajdującym się u stóp Wzgórza Wawelskiego. Zebrani odśpiewali hymn.


Do zebranych przemówił J. Kaczyński.


- Przed odzyskaniem niepodległości Polska była podzielona. Te podziały niekiedy były głębokie. Przezywane także przez mieszkańców poszczególnych zaborów. A jednak nic nie przeszkodziło jedności. Nic nie przeszkodziło temu, by Polska stała się jednym, unitarnych państwem. Ten fakt miał znaczenie nie tylko w odniesieniu do tego co nazywamy niepodległością. On miał także znaczenie inne, bardzo ważne. Otóż, budowaliśmy państwo demokratyczne w znaczeniu odnoszącym się do ustroju, ale także znaczeniu odnoszącym się do spraw społecznych, głębszych. Państwo równości obywateli, ochrony pracy, ochrony lokatorów. Państwo zupełnie inne, i nieporównanie bardziej nowoczesne niż te państwa, które przed tym dzieliły między siebie Polską ziemię - stwierdził Jarosław Kaczyński.




18:00
Zakończyła się msza św. za ojczyznę, która została odprawiona w Katedrze na Wawelu.

16:40
Uczestnicy mszy wypełnili katedrę na Wawelu, zgromadzili się też przed kościołem. Większość ma biało-czerwone flagi. Widać też flagi węgierskie. Pojawiły się też transparenty, m.in. z hasłami: „Kaczyński + Orban = silna Europa”, „Nasz prezydent”.
 
Jak tłumaczył we wtorek krakowski poseł PiS Andrzej Duda, ugrupowanie to organizuje swoje obchody Święta Niepodległości w Krakowie, bo to „narodowe sanktuarium, z którego wyszła I Kompania Kadrowa a na Wawelu spoczywa marszałek Józef Piłsudski”.

13:00
Przed uroczystościami w siedzibie krakowskiego magistratu odbyło się spotkanie z przedstawicielami delegacji węgierskiej połączone z konferencją prasową, w której wzięli udział Węgrzy oraz m.in. red. Tomasz Sakiewicz i poseł PiS Piotr Naimski.

– Widzimy się po raz kolejny. Chcemy uczyć się od Węgrów jak zmieniać nasz kraj, ale wspólnie możemy uczyć całą Europe, jak tworzyć unię narodów. Dziś zapraszamy Was do wspólnej radości – mówił redaktor naczelny „Gazety Polskiej”

- Wspólnie z „Gazetą Polską” tworzymy największą wspólnotę obywatelską Europy – mówił z kolei w krakowskim Magistracie László Csizmadia, prezes rady Porozumienia Społecznego CET na Węgrzech i w Niecce Karpackiej. Wspominając o reformach przeprowadzonych przez rząd Orbana mówił, że faktyczna zmiana ustroju jest n wyciągniecie ręki. - Jeżeli w 2014 roku Orban ponownie zostanie premierem, (…) będziemy mogli się związać jeszcze bardziej z naszymi polskimi przyjaciółmi i wrócić do chrześcijańskich korzeni.

Głos zabrali również węgierscy dziennikarze: - Chciałbym dodać państwu ducha, i powiedzieć że prawda zawsze wyjdzie na jaw. Wyszło na jaw kto zamordował polskich oficerów w Katyniu. Wyjdzie więc na jaw i to, w jakich okolicznościach po Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński i towarzyszące mu osobistości. Naszym zadaniem jest o to walczyć i do niej dążyć - stwierdził Zsolt Bayer, redaktor naczelny węgierskiego dziennika „Magyar hirlap”.
 

 



Źródło: niezalezna.pl

wm,oa