- To sprawa, która chyba nie ma precedensu w ostatnich latach. Zajecie komputerów, telefonów, dokumentacji największej partii politycznej w Parlamencie Europejskim to ogromne wydarzenie - tak do przeszukań, które miały miejsce w siedzibie Europejskiej Partii Ludowej, odniosła się w programie "W punkt" na antenie Telewizji Republika Joanna Lichocka, posłanka PiS.
We wtorek belgijska policja weszła do siedziby Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Brukseli; policja skonfiskowała komputery - podał we wtorek portal Euractiv powołując się na swoje źródła. Według portalu Politico policyjny nalot na Rue du Commerce w Dzielnicy Europejskiej miał miejsce w związku ze śledztwem prowadzonym w kraju związkowym Turyngia. W centrum zainteresowania niemieckich śledczych jest Mario Voigt - szef frakcji CDU w lokalnym parlamencie.
Uwagę funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych przykuła podejrzana sekwencja zdarzeń i przepływów finansowych wokół kampanii wyborczej EPL do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.
O przeszukaniu biura EPL rozmawiano w programie "W punkt" na antenie Telewizji Republika. Prowadząca Katarzyna Gójska zauważyła, że tylko niektóre polskie media szczegółowo informują o tej sprawie.
"Te wszystkie media, które są frontem propagandowym PO, rzeczywiście nie piszą na ten temat. To sprawa, która chyba nie ma precedensu w ostatnich latach, bardzo poważna. Zajecie komputerów, telefonów, dokumentacji, największej partii politycznej w Parlamencie Europejskim, to ogromne wydarzenie. Media, zwłaszcza niemieckie, piszą, ze może to dotyczyć kwestii kampanii internetowej Manfreda Webera i jego współpracownika, który być może będzie oskarżony o jakąś defraudację. To są spekulacje"
- oceniła Joanna Lichocka, posłanka PiS.
Jej zdaniem, "być może eurodeputowany Tarczyński ma rację, że jest ona związana z aferą przekupywania europosłów przez Katar". Dodała, że "to jest wydarzenie, które powinno zatrząść europejską sceną polityczną i jestem przekonana, że zatrzęsie".
Z kolei Bogusław Wontor, poseł Lewicy, wskazał, że "to pokazuje, patrząc pod kątem funkcjonowania służb wymiaru sprawiedliwości, że nie ma świętych krów".
"Jeśli są przypuszczenia, że coś źle zrobili, wkraczają służby, są wyciągane konsekwencje. Mam nadzieje, że jak będą winni, zostaną ukarani. Jeśli coś będzie dotyczyło grupy, z którą ja jestem związany, też powinni oni wszyscy, ci którzy byli skorumpowani, działali niezgodnie z prawem, zostać ukarani. Tak powinno działać demokratyczne państwo"
- ocenił.
Prowadząca przypomniała, że w Polsce działa to zupełnie inaczej niż w Belgii. Jako przykład podała postaci Sławomira Nowaka oraz Włodzimierza Karpińskiego - polityków związanych z PO, którzy są bronieni przez swoich partyjnych kolegów mimo ciążących na nich zarzutów.
"Mamy do czynienia z antydemokratyczną opozycją. PO blokuje procesy, które są normalne w demokracji. Jeśli jest oskarżenie, polityk powinien natychmiast tracić stanowisko. Sekretarz miasta, aresztowany, który siedzi, sam w końcu zrezygnował z piastowania stanowiska, bo Rafał Trzaskowski nie uznał za stosowne odwołania go. To jest takie pokazywanie, że ludzie PO stoją ponad prawem, że w polskim państwie można tak rozgrywać propagandowo różne akcje, że opinia publiczna ma takie znieczulenie na skandal. Że nie ma takiej presji w państwie, że jest oczywiste, że zarówno od pana Nowaka jak i innych aresztowanych polityków klasa polityczna powinna natychmiast się odciąć. Tego nie ma"
- oceniła Joanna Lichocka.
Bogusław Wontor stwierdził, że "w Polsce tak się dzieje dlatego, że my na przestrzeni wielu lat mamy pomieszanie z poplątaniem kwestii związanych z aferami, podejrzeniami w kręgach politycznych".
"Tymi autentycznymi i tymi, które są naciągane dla celów politycznych. To co jakiś czas w Polsce widzimy. I potem się okazuje, że te zarzuty zostały sfingowane na polityczne zamówienie. Potem my jako politycy głupiejemy, a co dopiero widzowie"
- mówił.
Wskazał również, że "za czasów ostatnich rządów SLD zostali pozamykani ministrowie, posłowie; myśmy nikogo, gdzie było jakiekolwiek przypuszczenie, że jest afera, korupcja, nie chronili".
Joanna Lichocka przypomniała o sławnej "doktrynie Neumanna".
"Jest reguła, że wyroki sądu sprzyjają politykom PO. Oprócz tej zasady Neumanna działa front medialny, bardzo duży, sprawny. Moim zdaniem pan poseł ma rację, że za rządów SLD takich działań zaciemniających, unieważniających możliwości demokratyczne w dochodzeniu sprawiedliwości, lewica nie stosowała. Przypomnę aferę Rywina, która rząd Leszka Millera kosztowała utratę władzy. Gdyby afera Rywina wybuchła za czasów PO, ona by się nie przebiła. Nie byłoby jej po prostu"
- podsumowała.