Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

GROT 7.62N to milowy krok w procesie przezbrajania Wojska Polskiego - mówi ekspert

W ubiegłym tygodniu podpisano kontrakt w sprawie dostawy 250 kompletów 7,62x51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych (7,62 mm SKBW) do Sił Zbrojnych RP. Wartość zamówienia wynosi ok. 11 mln złotych brutto, a dostawy broni zostaną zrealizowane w 2024 roku. - Należy podkreślić, że sposób rozmieszczenia manipulatorów jest identyczny jak w przypadku GROT C16 FB – A2 kalibru 5,56 mm, więc proces adaptacji i szkolenia przy przejściu z jednej wersji na drugą jest błyskawiczny. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że pierwsze 250 sztuk to dopiero skromny początek znacznie liczniejszych zamówień wojskowych, a nowa wersja Grota szybko zadebiutuje zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku cywilnym - mówi Bartosz Saramak, ekspert z zakresu rozwoju i budowy broni palnej.

MON

W ramach niedawno podpisanej umowy Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o. dostarczy do 2024 roku 250 kompletów 7,62x51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych (7,62 mm SKBW) Siłom Zbrojnym RP. 

Zamówiona broń, którą jest 250 samopowtarzalnych karabinów wyborowych GROT 7.62N na amunicję kal. 7,62x51 mm NATO, ma docelowo zastąpić wykorzystywane obecnie w Siłach Zbrojnych RP karabiny wyborowe SWD i SWD-M zasilane amunicją 7,62x54R

- Zakup GROT-ów 762N zasilanych amunicją 7,62x51 mm oznacza realne rozpoczęcie procesu odchodzenia od rosyjskiej amunicji 7,62x54R również na poziomie indywidualnej broni wyborowej. Warto zaznaczyć, że geneza powstania tego naboju sięga wieku XIX i karabinu Mosin wz. 1891, a ze względu na specyfikę budowy (wystająca kryza) był on uważany za przestarzały jeszcze przed wybuchem II wojny światowej

– przypomina Bartosz Saramak, ekspert z zakresu rozwoju i budowy broni palnej. 

Karabin GROT 762N zasilany jest nabojem 7,62x51. Występuje w dwóch wariantach długości luf – 16 i 20 cali. Lufa zakończona jest hamulcem wylotowym przystosowanym do montażu tłumika dźwięku. Szyna montażowa jest w standardzie NATO Rail wg Stanag 4694. 

Skupienie dla grupy 5-cio strzałowej wynosi 1,25 MOA dla karabinu z lufą 20” oraz 1,5 MOA dla karabinu z lufą 16”. Skupienie jest zależne w dużej mierze od użytej amunicji oraz umiejętności strzelca.

Łoże w systemie M-LOK, podobnie jak w używanej już wersji 5,56x45mm, umożliwia łatwy i szybki montaż dodatkowych akcesoriów takich jak dwójnóg czy oświetlenie taktyczne.

Warto dodać, że modułowy charakter omawianej platformy pozwala na wprowadzanie w przyszłości innych, nowocześniejszych rodzajów amunicji (karabin z łatwością może zostać przystosowany np. do naboju 6,5×48 Creedmoor).

Należy podkreślić, że zgodność podzespołów i części z karabinkiem podstawowym MSBS GROT jest na poziomie 55% dla karabinu wyborowego z lufą dł. 508 mm (20”) oraz 60% dla karabinu wyborowego z lufą dł. 406 mm (16”). 

Jak podkreśla Bartosz Saramak,sposób rozmieszczenia manipulatorów jest identyczny jak w przypadku GROT C16 FB – A2 kalibru 5,56 mm, więc proces adaptacji i szkolenia przy przejściu z jednej wersji na drugą jest błyskawiczny. 

- To ważne cechy, ponieważ doktrynalnie broń tej klasy używana jest zazwyczaj na szczeblu drużyny. Z kolei dzięki silniejszemu nabojowi oraz lunecie o większym powiększeniu, zasięg ognia skutecznego zauważalnie rośnie, podnosząc przy tym możliwości oddziaływania na przeciwnika

- zauważa Bartosz Saramak, ekspert z zakresu rozwoju i budowy broni palnej.

Wersja z z lufą dł. 508 mm (20”) zapewnić ma skuteczny ostrzał na dystansie około 900 metrów zaś z lufą dł. 406 mm (16”) to około 700 metrów.
 

 



Źródło: niezależna.pl, MON

#sprzęt wojskowy #MSBS Grot #karabinek GROT #Fabryka Broni Łucznik #MON

Paweł Kryszczak