Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jest rezolucja ONZ potępiająca Rosję. Sprawdź, kto głosował przeciw

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję „Sytuacja praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie”, dotyczącą sytuacji, która powstała wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinfom. Za przyjęciem dokumentu głosowały 82 kraje, 14 było przeciw, 80 wstrzymało się od głosu. Przeciwko rezolucji potępiającej Rosję głosowały: Białoruś, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Kazachstan, Mali, Nikaragua, Rosja, Sudan, Syria, Zimbabwe.

twitter.com/poland_una

Oprócz podtrzymania postanowień zawartych w poprzednich rezolucjach, dotyczących praw człowieka na Krymie, obecny dokument potępia wykorzystywanie przez Rosję półwyspu do agresji na Ukrainę oraz do wspierania próby nielegalnej aneksji obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Zgromadzenie Ogólne potępia też w rezolucji "podżeganie do nienawiści wobec Ukrainy i Ukraińców, a także szerzenie dezinformacji uzasadniającej agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym poprzez system edukacji".

Dokument stwierdza, że tymczasowa okupacja Krymu stała się podstawą poważnego kryzysu w dziedzinie praw człowieka na innych terytoriach Ukrainy, znajdujących się pod tymczasową kontrolą wojskową Federacji Rosyjskiej.

Rezolucja "żąda, aby Federacja Rosyjska natychmiast zaprzestała agresji na Ukrainę i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".

Dokument koncentruje się na dyskryminacyjnych praktykach rosyjskich władz okupacyjnych, arbitralnych zatrzymaniach i aresztowaniach, torturach, przemocy seksualnej, zmuszaniu zatrzymanych do "współpracy" itp.

Rezolucja żąda m.in. natychmiastowego anulowania przez Rosję decyzji o uznaniu Medżlisu Tatarów Krymskich za organizację ekstremistyczną i zakazaniu jego działalności, wyroków wydanych na Tatarów Krymskich i ich przywódców oraz natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych, w tym przywódców Medżlisu.

Zgromadzenie Ogólne domaga się również zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskich dzieci do Rosji i podjęcia niezbędnych kroków w celu ich bezpiecznego powrotu i połączenia z rodzinami.

Rezolucja przypomina wszystkim państwom i organizacjom międzynarodowym o konieczności nazywania władz Federacji Rosyjskiej i ich przedstawicieli na Krymie „mocarstwem okupacyjnym Federacji Rosyjskiej”.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ "Sytuacja w zakresie praw człowieka w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie” jest przyjmowana corocznie począwszy od 2016 r. i każdorazowo zawiera nowe postanowienia i brzmienie.

W porządku obrad ZO ONZ znajduje się również punkt "Sytuacja na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy". 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP