Cyfryzacja Polskiego Radia rozpocznie się uruchomieniem w tym roku dwóch nadajników - poinformował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. Na początek sygnał cyfrowy dotrze do mieszkańców aglomeracji warszawskiej i katowickiej.
Cyfryzacja sygnału obejmie na początku tylko
nadawcę publicznego.
-
Ustawa o radiofonii i telewizji zobowiązuje Polskie Radio do docierania z sygnałem do całego społeczeństwa. Tymczasem nadawanie ogólnokrajowe ma tylko Jedynka i Trójka, a Dwójka, która jest bardzo wartościowym programem, i Czwórka, która jest skierowana do młodzieży, mają zasięg niewielki. Jeżeli radio chce wypełniać zapisy ustawowe, a przede wszystkim dotrzeć do słuchaczy, musi wejść w proces cyfryzacji - tłumaczył przewodniczący Krajowej Rady.
Polskie Radio rozpocznie ten proces ze środków własnych. Dworak zadeklarował, że
Krajowa Rada wesprze finansowo publiczne radio w przyszłym roku.
Data całkowitego wyłączenia analogowego radia nie została wyznaczona. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przypomniał w zeszłym tygodniu w Sejmie, że UE wyznaczyła datę ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego telewizji. Takiego terminu nie ma jednak w przypadku radia, dlatego "kraje postępują różnie".
Szef MAC uważa, że sygnał analogowy w Polsce
powinien zostać wyłączony do 2020 r. Jego zdaniem proces ten powinien zostać rozłożony w czasie, aby "nie obciążać różnymi kosztami gospodarstw domowych".
-
Troszkę bardziej skomplikowane niż wprowadzenie dekodera (pozwalającego na odbiór sygnału cyfrowego telewizji) byłoby wprowadzenie urządzenia, które miałoby przestawić większość tych odbiorników (radiowych) na pozyskiwanie sygnału cyfrowego - podkreślił.
Źródło: niezalezna.pl,PAP
mg