W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od 9 marca 2022 r. szczególnie polecamy analizę red. Tomasza Sakiewicza „Ta wojna zmienia świat. Kto zyska, kto straci?” oraz reportaż Dawida Wildsteina z Kijowa. Będzie też o tym, jak Polacy wspierają uchodźców, bojkocie towarów z Rosji oraz o armii Putina, która morduje cywilów. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.
Wojna na Ukrainie bezpowrotnie zmieniła światową geopolitykę, gospodarkę, a nawet demografię. Wszystkie zmiany nie będą widoczne od razu. Odczujemy je po latach, a nawet dziesięcioleciach, ale zatrzymać ich już się nie da. Jeżeli wojna zatrzyma się na Ukrainie, gwałtownie wzrośnie rola Polski i krajów Międzymorza, szczególnie Rumunii.
- czytamy w analizie red. naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza.
Zaciemnione miasto, więc niebo jest usiane gwiazdami. Patrzę na nie z przyjemnością, kolega pokazuje mi Oriona. Obok nas nasza mała, 9-letnia przyjaciółka Kristina. Patrzy w górę błyszczącymi oczami, absolutnie zachwycona, uśmiecha się. Wtedy na Białą Cerkiew nie spadły rosyjskie bomby. Stało się to następnego dnia. Kristina była już wtedy we Lwowie. Wiele jej koleżanek nie miało tyle szczęścia. Podobnie jak inne dzieci, które tego i następnego dnia zginęły w celowych ostrzałach wojska rosyjskiego.
- czytamy na łamach „Gazety Polskiej”
Ukraińcy szukający w Polsce schronienia mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony instytucji państwowych. Uchodźcy otrzymają m.in. zakwaterowanie, opiekę zdrowotną, pomoc w znalezieniu pracy, dostęp do świadczeń pieniężnych. A ukraińskie dzieci mogą uczyć się w polskich szkołach.
- więcej w tekście Huberta Kowalskiego.
Zabijanie dzieci. Bombardowanie przedszkoli, szkół, szpitali. Ostrzał rakietowy osiedli i domów. Używanie amunicji kasetowej. Każdego dnia Rosjanie popełniają na Ukrainie zbrodnie wojenne. Międzynarodowe trybunały prowadzą już postępowania mające ustalić ich sprawców, także polska prokuratura wszczęła bezprecedensowe śledztwo. Ich cel jest jeden: osądzić morderców ludności cywilnej. Z Władimirem Putinem na czele.
- szczegóły przybliża w swoim tekście Grzegorz Broński.
Federacja Rosyjska – mimo wyroków sądu – od lat nie chce oddać Polsce dwóch nieruchomości w Warszawie. Nie płaci też wynoszącego przynajmniej 25 mln zł długu za ich wieloletnie, bezumowne użytkowanie. Jednocześnie bezprawnie zarabia na komercyjnym wynajmie powierzchni innej nieruchomości. Zyski przestały płynąć dopiero po odłączeniu rosyjskich banków od systemu SWIFT.
- ustaliła „Gazeta Polska”.
Tylko Armenia jednoznacznie poparła wojnę Rosji i wspierającej Moskwę Białorusi z Ukrainą. Inne byłe republiki posowieckie starają się zachować neutralnie, choć i tu się różnią. W dwóch zaś krajach, Mołdawii i Gruzji, niewątpliwie wojenna polityka Kremla budzi uzasadnione obawy o ich własne bezpieczeństwo.
- więcej w tekście Antoniego Rybczyńskiego.
Bojkot wszystkiego, co ma stempel rosyjskiego pochodzenia, nie sprawi nam większych trudności. I to pomimo tego, że nie zawsze towary, usługi czy firmy wywodzące się wprost czy pośrednio z Rosji jest łatwo zidentyfikować.
- o kulisach bojkotu rosyjskich towarów pisze Maciej Pawlak.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819