Minister obrony narodowej rozpoczął spotkanie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii. Mariusz Błaszczak i Ben Wallaec omówią dziś sprawy dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa. "Tematem rozmowy także dwustronna współpraca wojskowa w obszarze zbrojeniowym i cyberbezpieczeństwa." - przekazało MON.
O spotkaniu przedstawicieli Wielkiej Brytanii i Polski i informowano w miniony piątek. Jak zapowiedziało MON, ministrowie "omówią sprawy dotyczące zagrożeń ze strony Rosji dla Ukrainy i państw Europy Środkowej, sytuacji na Białorusi i kolejnych etapów współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Wielką Brytanią".
Dziś Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że rozmowy się właśnie rozpoczęły.
"Min. Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace omówią dziś sprawy dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa. Tematem rozmowy także dwustronna współpraca wojskowa w obszarze zbrojeniowym i cyberbezpieczeństwa."
- napisano w oświadczeniu na Twitterze.
Rozpoczyna się oficjalna wizyta min. @mblaszczak w #Londyn.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 7, 2022
Min. @mblaszczak i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii B.Wallace omówią dziś sprawy dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa. Tematem rozmowy także dwustronna współpraca wojskowa w obszarze zbrojeniowym i cyberbezpieczeństwa. pic.twitter.com/4FPNiNIH9R
Brytyjscy żołnierze służą w wielonarodowej batalionowej grupie bojowej NATO stacjonującej w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) sojuszników na wschodniej flance. Państwem ramowym jest USA, ponadto służą tu sojusznicy z Rumunii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP w Europie, jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód formowaną w Elblągu.
Brytyjskie wojska inżynieryjne wspierały polskich żołnierzy w czasie ochrony granicy z Białorusią remontując uszkodzone przez migrantów ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.
W listopadzie ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie o współpracy przy programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Brytyjski oddział europejskiej grupy MBDA oferuje do tego systemu pociski CAMM.