Różne koszmary senne człowiekowi się przytrafiają. Jednym śni się benzyna po 10 zł, innym Palikot jako prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Mnie przyśnił się Polski Instytut Sztuki Filmowej i pani dyrektor Odorowicz (skądinąd nigdy nie widziałem jej na oczy). We wspomnianym śnie ogłaszała ona
listę filmów, które w najbliższym czasie otrzymają dofinansowanie z kasy państwowej. Oto one:
„Wanda” – historia królewny lesbijki, która żeni się z Niemką i wprowadza Polskę do Zjednoczonej Europy 1000 lat przed terminem.
„Ocalić smoka” – czyli trudne losy polskiego ekologizmu.
„Bolesław Krzywonosy” – fresk historyczny z kulminacyjną sceną, którą stanowi bankiet w Brukseli z okazji rozbicia Polski na landy.
„Pogrom” – czyli o tym, jak starozakonni pod Grunwaldem ulegają polskiemu ciemnogrodowi (w ramach pokuty praca zlecona reżyserowi Bohdanowi Porębie).
„Lelum-Polelum”, „Waligóra i Wyrwidąb”, „Skrzetuski i Rzędzian” – serial telewizyjny o postępowej i wybitnej roli mniejszości seksualnych w dziejach ojczystych.
„Nawojka z Grodzkiej – pierwsza studentka” – trudne dzieje polskiego transseksualizmu.
„Nietolerancja” – horror, w nim m.in. wbijanie Azji na pal przez nacjonalistów i ksenofobów.
„Powstanie styczniowe” – film SF – Biali i Czerwoni walczą o władzę w Warszawie. Wygrywają Zieloni – desant z przyszłości pod wodzą lejtnanta Jaruzelskowo.
„Rok 1612” – polska załoga na Kremlu, naciskana przez pijanego generała, popełnia zbiorowe samobójstwo, w celu dalszego rozwoju demokracji w Rosji.
„Podtop” – film rozrachunkowy, koncentrujący się na pedofilii Onufrego Zagłoby, współżyjącego z małoletnim Michałkiem, a także Hajduczkiem.
„Quo vadis 2” – chrześcijanie po swojej wygranej palą na stosie Petroniusza, wdrażając inkwizycję i nietolerancję. Tygellin zostaje ich głównym ekspertem.
„O obrotach ciał” – renesansowy moralitet o grzesznej miłości Kopernika, który okazuje się kobietą, z Moną Lizą, jak wiadomo – mężczyzną.
„Eksmisja” – obraz erotyczny; caryca Katarzyna po wykorzystaniu do cna króla Stasia ustanawia w Polsce kolektywne kierownictwo w składzie „Olin”, „Minim” i „Kat”.
„Nocna rozmowa” – dramat polityczny w kilku aktach – jest rok 1920, Feliks Dzierżyński spotyka się z Józefem Piłsudskim na probostwie w Wyszkowie i przekonuje go, by zamiast bić się, ruszył razem we wspólnym braterstwie broni na zgniły zachód.
„Rotmistrz” – kreskówka o rotmistrzu Pileckim jako doradcy komendanta Oświęcimia Rudolfa Hessa.
„Adam M.” – rozmowa dwóch wieszczów w celi klasztoru bazylianów, w trakcie której Gustaw zmienia się w Konrada , Adaś w Nowosilcowa, a klawisz w „człowieka honoru”.
Obudziłem się z bólem głowy, ale pamiętam, że zdążyłem się jeszcze dowiedzieć o ustanowieniu nagrody im. Wajdy, ufundowanej przez twórców filmu
„Bolek”, którzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku postanowili przeznaczyć na ten cel wszystkie swoje honoraria, łącznie z odsetkami od Nagrody Nobla.
Źródło: Gazeta Polska
Marcin Wolski