Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ale kino!

Różne koszmary senne człowiekowi się przytrafiają. Jednym śni się benzyna po 10 zł, innym Palikot jako prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Mnie przyśnił się Polski Instytut Sztuki Filmowej i pani dyrektor Odorowicz (skądinąd nigdy nie widziałe

Różne koszmary senne człowiekowi się przytrafiają. Jednym śni się benzyna po 10 zł, innym Palikot jako prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Mnie przyśnił się Polski Instytut Sztuki Filmowej i pani dyrektor Odorowicz (skądinąd nigdy nie widziałem jej na oczy). We wspomnianym śnie ogłaszała ona listę filmów, które w najbliższym czasie otrzymają dofinansowanie z kasy państwowej. Oto one:

„Wanda” – historia królewny lesbijki, która żeni się z Niemką i wprowadza Polskę do Zjednoczonej Europy 1000 lat przed terminem.

„Ocalić smoka” – czyli trudne losy polskiego ekologizmu.

„Bolesław Krzywonosy” – fresk historyczny z kulminacyjną sceną, którą stanowi bankiet w Brukseli z okazji rozbicia Polski na landy.

„Pogrom” – czyli o tym, jak starozakonni pod Grunwaldem ulegają polskiemu ciemnogrodowi (w ramach pokuty praca zlecona reżyserowi Bohdanowi Porębie).

„Lelum-Polelum”, „Waligóra i Wyrwidąb”, „Skrzetuski i Rzędzian” – serial telewizyjny o postępowej i wybitnej roli mniejszości seksualnych w dziejach ojczystych.

„Nawojka z Grodzkiej – pierwsza studentka” – trudne dzieje polskiego transseksualizmu.

„Nietolerancja” – horror, w nim m.in. wbijanie Azji na pal przez nacjonalistów i ksenofobów.

„Powstanie styczniowe” – film SF – Biali i Czerwoni walczą o władzę w Warszawie. Wygrywają Zieloni – desant z przyszłości pod wodzą lejtnanta Jaruzelskowo.

„Rok 1612” – polska załoga na Kremlu, naciskana przez pijanego generała, popełnia zbiorowe samobójstwo, w celu dalszego rozwoju demokracji w Rosji.

„Podtop” – film rozrachunkowy, koncentrujący się na pedofilii Onufrego Zagłoby, współżyjącego z małoletnim Michałkiem, a także Hajduczkiem.

„Quo vadis 2” – chrześcijanie po swojej wygranej palą na stosie Petroniusza, wdrażając inkwizycję i nietolerancję. Tygellin zostaje ich głównym ekspertem.

„O obrotach ciał” – renesansowy moralitet o grzesznej miłości Kopernika, który okazuje się kobietą, z Moną Lizą, jak wiadomo – mężczyzną.

„Eksmisja” – obraz erotyczny; caryca Katarzyna po wykorzystaniu do cna króla Stasia ustanawia w Polsce kolektywne kierownictwo w składzie „Olin”, „Minim” i „Kat”.

„Nocna rozmowa” – dramat polityczny w kilku aktach – jest rok 1920, Feliks Dzierżyński spotyka się z Józefem Piłsudskim na probostwie w Wyszkowie i przekonuje go, by zamiast bić się, ruszył razem we wspólnym braterstwie broni na zgniły zachód.

„Rotmistrz” – kreskówka o rotmistrzu Pileckim jako doradcy komendanta Oświęcimia Rudolfa Hessa.

„Adam M.” – rozmowa dwóch wieszczów w celi klasztoru bazylianów, w trakcie której Gustaw zmienia się w Konrada , Adaś w Nowosilcowa, a klawisz w „człowieka honoru”.

Obudziłem się z bólem głowy, ale pamiętam, że zdążyłem się jeszcze dowiedzieć o ustanowieniu nagrody im. Wajdy, ufundowanej przez twórców filmu „Bolek”, którzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku postanowili przeznaczyć na ten cel wszystkie swoje honoraria, łącznie z odsetkami od Nagrody Nobla.

 



Źródło: Gazeta Polska

Marcin Wolski