Z badań naukowych wynika, że muzyka klasyczna rozwija pamięć, umiejętności motoryczne, poprawia koncentrację, pokazuje nieograniczone możliwości interpretacji i budzi pozytywne emocje. Zdaniem Edwarda Deskura, byłego waltornisty Opery w Zurychu, potencjał wielkich dzieł Beethovena, Mozarta, Chopina czy Haydna warto więc wykorzystywać na różnych płaszczyznach, chociażby tej biznesowej. Ta kojąca muzyka może mieć bowiem niebagatelny wpływ na kreatywność i wydajność przedsiębiorców, pracowników korporacji, a także nieco mniejszych firm. Warto więc, aby szefowie umożliwiali swoim pracownikom słuchanie takich utworów, które pozwolą im odciążyć umysł, zebrać myśli i podejść do danego tematu z nową energią.
Specjaliści wskazują na to, że muzyka klasyczna ma zbawienny wpływ na organizm człowieka, a także na jego rozwój, na każdym etapie życia i w każdym zawodzie. Edward Deskur uważa, że powinna ona być bardziej doceniania przez biznesmenów, przedsiębiorców i pracowników różnego rodzaju firm. Słuchanie dzieł wybitnych kompozytorów poprawia bowiem koncentrację, kształtuje zdolności myślenia skutecznego i niezbędnego w sytuacjach nieprzewidywalnych, a także pomaga opanować negatywne emocje. Dzięki pozytywnym dźwiękom łatwiej jest kontrolować impulsy oraz wchodzić w prawidłowe interakcje społeczne.
Badanie przeprowadzone przez amerykańskiego naukowca, dr. Kevina LaBara, wykazało, że muzyka klasyczna poprawia skupienie, a tym samym wydajność pracowników. W momencie słuchania uspokajających dźwięków stają się oni zrelaksowani. Zapobiega to wydzielaniu hormonów związanych ze stresem, co oznacza poprawę nastroju, a to, nad czym pracują, również staje się przyjemniejsze. Muzyka klasyczna potrafi uspokoić umysł, dzięki czemu można pracować na pełnych obrotach i odkrywać nowe pokłady kreatywności.
Jego zdaniem kadry zarządzające firmami mają coraz większą świadomość zalet słuchania muzyki klasycznej i powoli zaczynają wykorzystywać ponadczasowe dzieła wybitnych kompozytorów do tego, żeby pobudzać kreatywność swoich pracowników.
Muzyka klasyczna ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia i na różnych płaszczyznach. Edward Deskur uważa, że warto stawiać na nią od najmłodszych lat, również w edukacji.
Eksperci podkreślają, że muzyka klasyczna stymuluje nie tylko dzieci, ale także seniorów. Wielu z nich cierpi z powodu samotności oraz depresji, a w takich chwilach pomaga im właśnie słuchanie ponadczasowych utworów. Dodatkowo starszym osobom chorym na alzheimera dźwięki muzyki pomagają choć na chwilę wrócić do rzeczywistości i sprawiają, że są zdecydowanie mniej pobudzone. Z kolei ci, którzy mogą pochwalić się umiejętnością gry na instrumentach, dłużej pozostają sprawni umysłowo, a także fizycznie.