Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

USA: Polonia upamiętniła 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zaproszono działaczy opozycji PRL

W przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polonia w USA upamiętniła to wydarzenie. Obchody odbyły się w Bostonie, przy polskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, centrum życia polonijnego w regionie.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się okolicznościową Mszą św. z udziałem byłych opozycjonistów z lat 70.i 80. XX wieku, żywych świadków Stanu Wojennego, konsula generalnego z Nowego Jorku Adriana Kubickiego oraz przedstawicieli organizacji polonijnych działających na północno-wschodnim wybrzeżu USA.

Za organizację obchodów odpowiadał Klub Gazety Polskiej w Bostonie oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego przy wsparciu ze środków KPRM i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Ważną częścią obchodów była akademia dla Polonii, koncert wykonany przez uczniów polskich szkół dokształcających. Ponadto obyło się spotkanie z działaczami opozycji w PRL, przywódcami komitetów strajkowych. Zaproszono m.in. Włodzimierza Ilnickiego z komitetu strajkowego grudnia 1970, Wiesława Wierzbowskiego czy Leszka Sobieszka. Są to świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat, którzy dziś przebywają na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Opowiadali oni o własnych przeżyciach i represjach, których doświadczyli. Wielu z nich działa na emigracji w organizacjach patriotycznych, np. w Klubach Gazety Polskiej.

W swoim przemówieniu konsul Adrian Kubicki dziękował zebranym działaczom za poświęcenie w latach opozycji oraz za kontynuację działalności patriotycznej na emigracji i za zwycięstwo na drodze ku wolności. Przypomniał również, że wolności i niepodległości trzeba bronić także dziś.

Podczas uroczystości odczytano list skierowany do polskich służb mundurowych, które strzegą polskiej granicy w obliczu wojny hybrydowej Łukaszenki. Poniżej przytaczamy jego pełną treść: 


"List otwarty do Obrońców Naszych Granic

Murem za Polskim Mundurem

W 40-stą rocznicę Stanu Wojennego więzieni i internowani oraz prześladowani działacze Solidarności wraz z Klubami Gazety Polskiej, Komitetem Smoleńsko-Katyńskim oraz innymi organizacjami polonijnymi, pragną wyrazić swoje uznanie dla wszystkich formacji mundurowych, które strzegą granic Polski i świata zachodniego.

Jesteście wzorem dla milionów Polaków dając przykład jak należy zachować się, gdy Ojczyzna jest w potrzebie.

Wyrażamy naszą wdzięczność i podziękowanie!

Czterdziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego zmusza nas do refleksji. Jakże w innym celu użyto wówczas wojsko milicję wypowiadając wojnę narodowi polskiemu. Powstała Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął generał Jaruzelski, który po raz kolejny udowodnił, że jest katem polskich patriotów.

Używając państwowego terroru, ograniczono wiele swobód obywatelskich, których i tak w PRL-u za wiele nie było.

Padały strzały, zginęło wielu działaczy, dla których dobro Ojczyzny było największą wartością. Uwięzionych zostało ponad 10 000 działaczy Solidarności. Pomimo Strachu i przygnębienia duch narodu nie upadł. Walka z wrogiem zeszła do podziemia a hasło „zima wasza - wiosna nasza” dodawało otuchy.

Pamiętamy słowa najwybitniejszego Polaka - Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, jak i inne równie ważne przesłanie tego wielkiego rodaka: „Nie lękajcie się !”. Wielu z nas, młodych w tamtym czasie miało je w swoich umysłach. Te słowa pozwoliły nam pokonać strach i uwierzyć w to, że mamy obowiązek i prawo walczyć o wolność naszej Ojczyzny, by stała się wolnym, niepodległym, suwerennym państwem. Jesteśmy przekonani, że Wy obrońcy stojący na straży polskiego bezpieczeństwa i polskich granic w tym czasie a zwłaszcza w tak trudnych warunkach kierujecie się tą samą myślą.

Polska wraz ze swoimi obywatelami będzie pamiętać o swoich bohaterach a wasze rodziny będą dumne.

Część i chwalą bohaterom! Duma i szacunek!


Przewodnicząca
Klubu Gazety Polskiej
New Jersey – USA"

 



Źródło: niezalezna.pl

mm