Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie, upamiętnił w Dzień Wszystkich Świętych Polaków pochowanych na cmentarzu Altgliniecke w berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick. Spoczywają tam głównie więźniowe niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. "To ważne, by okazać pamięć o nich w tym szczególnym czasie" - czytamy w komunikacie Ambasady RP w Berlinie.
W odnowionym miejscu pamięci w berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick, na cmentarzu Altglienicke we wspólnej kwaterze spoczywają urny z prochami 1370 ofiar zbrodni niemieckich. Zmarli przed śmiercią byli przetrzymywani przede wszystkim w KZ Sachsenhausen i więzieniu Ploetzensee. Wśród nich zidentyfikowano 435 Polaków.
"Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych uczciliśmy pamięć 246 Polaków z ponad 2800 ofiar 20 narodowości straconych w berlińskim więzieniu #Plötzensee w latach 1933-45. To miejsce dobitnie pokazuje bestialstwo i okrutną niesprawiedliwość niemieckich nazistów" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Ambasadę RP w Berlinie.
Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych uczciliśmy pamięć 246 Polaków z ponad 2800 ofiar 20 narodowości straconych w berlińskim więzieniu #Plötzensee w latach 1933-45. To miejsce dobitnie pokazuje bestialstwo i okrutną niesprawiedliwość niemieckich nazistów. pic.twitter.com/HVogqGA974
— Botschaft Polen DE (@PLinDeutschland) November 1, 2021
W Dniu Wszystkich Świętych Ambasada RP w Berlinie przypomina także listę cmentarzy, na których spoczywają polskie ofiary II wojny światowej. Jest wśród nich berlińska nekropolia Friedhof Baumschulenweg, na której znajdują się groby polskich więźniów niemieckiego obozu w Sachsenhausen.
Na cmentarzu Marzahn Parkfriedhof znajduje się z kolei grób Błażeja Stolarskiego, przedwojennego ministra rolnictwa i wicemarszałka Senatu RP, zamordowanego przez Gestapo 21 października 1939 r. W tym samym miejscu jest też kwatera ofiar II wojny światowej z tablicą poświęconą 20 polskim robotnicom przymusowym, które zginęły w bombardowaniach Berlina.
Wszystkich Świętych. Wieniec konsulatu na grobie polskich tzw. Displaced Persons w Ingolstadt (b. robotników przymusowych, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i żołnierzy, którzy po wojnie nie mogli wrócić do Ojczyzny). pic.twitter.com/Ge2TVB6gka
— PL in Munich (@PLinMunich) November 1, 2021
Na berlińskich cmentarzach St. Hedwig i St. Sebastian znajdują się groby polskich robotników przymusowych; na nekropolii St. Michael spoczywa działacz polonijny Karol Loeckel, na cmentarzu Tempelhofer Parkfriedhof - slawista i historyk polskiej kultury Aleksander Brueckner.
W położonym w Neubrandenburg w Meklemburgii-Pomorzu Przednim cmentarzu Nuer Friedhof w zbiorowej mogile pochowano 45 polskich więźniarek niemieckiego obozu w Ravensbrueck. Na cmentarzu w Halberstadt w Saksonii znajduje się pomniku ku czci m.in. polskich robotników przymusowych.
W Dreźnie, na cmentarzu Neuer Katholischer Friedhof znajduje się symboliczny grób 12 członków Czarnego Legionu, polskiej organizacji konspiracyjnej z okresu II wojny światowej. Jest to również miejsce pochówku Piątki Poznańskiej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II wychowanków salezjańskich, którzy zostali zgilotynowani przez Niemców w 1942 roku.
Wśród miejsc pamięci poświęconych ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych wymieniono Ravensbrueck i Sachsenhausen w Brandenburgii oraz Buchenwald i Mittelbau-Dora w Turyngii. Inne przypomniane przez ambasadę w Berlinie miejsca pamięci to Grossbeeren (Brandenburgia), Gardelegen (Saksonia-Anhalt), Ploetzensee (Berlin) i Halberstadt (Saksonia).