- Inicjatywa Trójmorza to projekt, który świadczy o pewności siebie naszego regionu. Nie jest on konkurencją wobec Unii Europejskiej - wręcz przeciwnie, gdyż pozwala niwelować różnice gospodarcze na linii wschód-zachód - wskazała we wtorek 5 października Elżbieta Witek, marszałek Sejmu w wypowiedzi wieńczącej I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza.
Młodzi politycy z krajów Trójmorza rozmawiali w polskim Sejmie od niedzieli do wtorku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów. Wśród omawianych tematów były m.in. geopolityka oraz kwestie związane z energią, transportem, cyfryzacją i kulturą. Wśród gości Forum byli: przewodniczący parlamentu Estonii, Riigikogu Juri Ratas oraz szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
We wtorek, podsumowując Forum marszałek Sejmu podziękowała młodym parlamentarzystom za przybycie do Warszawy i zaangażowanie w rozmowy nt. Trójmorza.
Trójmorze to projekt 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które połączył wspólny interes. Poprzez połączenia infrastrukturalne, energetyczne i cyfrowe chcemy niwelować różnice rozwojowe względem Europy Zachodniej, chcemy także budować wspólną przestrzeń dobrobytu i postępu, aby lepiej stawiać czoła wyzwaniom regionalnym - mówiła Witek.
Jak zaznaczyła, Trójmorze to również aktywna współpraca parlamentów i rządów na rzecz budowania silnej pozycji międzynarodowej Europy Środkowo-Wschodniej.
Trójmorze to projekt, który jest dowodem pewności siebie naszego regionu, dostrzegamy w nim swoją wspólną tożsamość, a jednocześnie jesteśmy gotowi mierzyć się ze swoimi deficytami i ograniczeniami - mówiła marszałek Sejmu.
Zauważyła przy tym, że Trójmorze nie jest projektem konkurencyjnym wobec UE.
Wręcz przeciwnie, stanowi bardzo cenne narzędzie budowania jej spójności, jedności, gdyż pomaga niwelować uciążliwe jednak wciąż różnice gospodarcze na linii wschód-zachód - powiedziała Witek.
Witek zwracała też uwagę na znaczenie parlamentów w procesie budowania rozpoznawalności Trójmorza. Wyraziła nadzieję, że spotkania młodych parlamentarzystów z państw Trójmorza będą kontynuowane i zaowocują podtrzymaniem kontaktów i dalszą współpracą.
Na konferencji podsumowującej Forum posłanka PiS Marta Kubiak powiedziała, że kolejnym obszarem rozwoju współpracy między krajami Trójmorza może być kultura. Wyraziła nadzieję, że w przyszłych latach odbędą się kolejne edycje Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Poseł PiS Daniel Milewski dodał, że podczas Forum poruszano zagadnienie jak rozwijać współpracę między krajami i zachęcano do tworzenia grup roboczych.
Riina Sikkut z Estonii podkreśliła, że jej kraj jest bardzo zaangażowany w inicjatywę Trójmorza. Jak dodała, to bardzo cenna platforma współpracy międzynarodowej. Zwróciła też uwagę na znaczenie pracy parlamentarzystów w promowaniu projektu Trójmorza.
Najlepszym sposobem, żeby zdobyć duże poparcie publiczne jest oczywiście realizacja, +dowiezienie+ projektów. Mamy bardzo dużo ważnych narzędzi, mamy Fundusz Inwestycyjny Trójmorza, który pozwoli nam na przekucie wysiłków i pójście naprzód, aby stworzyć jednolity rynek cyfrowy, aby udało się osiągnąć bardzo ambitne cele klimatyczne. A także patrząc na przeszłość również powinniśmy wreszcie pokonać te przeszkody infrastrukturalne. Chcemy przecież stać się neutralni węglowo, musimy to zrobić w ramach inicjatywy Trójmorza - podkreśliła Sikkut.
Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.