- Polscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy służą w misjach zagranicznych, cieszą się szacunkiem, wystawiają Polsce dobre świadectwo – powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Andrzej Duda złożył wizytę w 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
"Ilekroć udajecie się poza granice naszego kraju, by służyć – bardzo często w sytuacjach wojennych – reprezentujecie Rzeczpospolitą, godność, bohaterstwo, postawę moralną i etyczną - a także po prostu ludzką - polskiego żołnierza i funkcjonariusza. Reprezentujecie nas jako Polaków i wystawiacie nam, świadectwom, bardzo wysokie"
– podkreślił prezydent.
Jak dodał, polscy uczestnicy międzynarodowych misji cieszą się szacunkiem w miejscach, gdzie służyli lub służą.
Prezydent przypomniał, że przez 68 lat Polacy wzięli udział w ponad 90 misjach. "Dzisiaj mamy w Polsce 27 tys. weteranów misji poza granicami państwa, z czego 817 weteranów poszkodowanych, mamy też całą, niestety długą, listę żołnierzy, którzy polegli w różnych miejscach, w szczególności w Iraku i Afganistanie" – dodał.
Zapewnił, że polscy żołnierze i funkcjonariusze zawsze są w gotowości do służby, po to, by "Polska zawsze dotrzymywała swoich zobowiązań sojuszniczych, pokazując, że to, iż oddziały Sojuszu Północnoatlantyckiego są na naszej ziemi, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu i nasze bezpieczeństwo, nie znaczy, że my tylko korzystamy z sojuszniczego wzmocnienia". "My również niesiemy pokój i bezpieczeństwo innym" - podkreślił Duda.
Za pośrednictwem mediów prezydent zwrócił się także do rodzin tych osób, zaznaczając, że ich najbliżsi również pełnią służbę. "Chciałbym, żeby najbliżsi polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, polskich weteranów, a także oni (sami) w swoich domach usłyszeli słowa podziękowania i wielkiego szacunku ze strony najwyższych władz Rzeczpospolitej" - wskazał.
Mówiąc o tych, którzy czekają na powrót członków rodziny, prezydent przypomniał, że "nikt, kto tego nie przeżył, nie wie, co to znaczy czekać na powrót syna, brata, ojca, mamy". "Nikt nie wie, co to znaczy być setki, tysiące kilometrów z dala od osoby najbliższej, słysząc, że coś się stało, i że jakiś polski żołnierz jest poszkodowany, a może zginął" - dodał.
Przypomniał, że choć "misje realizowane przez polskich żołnierzy i funkcjonariuszy cały czas trwają, to na szczęście dzisiaj najniebezpieczniejsza z nich, czyli misja w Afganistanie, dobiega końca". "Pozostają inne, bardziej spokojne, ale także związane z wielką odpowiedzialnością" - doprecyzował.
Słowa uznania do żołnierzy i funkcjonariuszy skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Wśród nas są bohaterowie, którzy z honorem i odwagą reprezentowali Polskę, narażając zdrowie i życie. Ze względu na poświęcenie, zaangażowanie i świadomie podejmowane ryzyko zasługują na uznanie, szacunek, a przede wszystkim pomoc we wszystkich trudnych sytuacjach" - napisał w liście, odczytanym przez wiceszefa MON Wojciecha Skurkiewicza. Jak wskazał Błaszczak, wsparcie kierowane w stronę weteranów to "spłata długu, jaki zaciągnęli wobec nich wszyscy Polacy".
Do pełniących służbę zwrócił się także szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który w swoim liście wskazał, że ich postawa to "najlepsza wizytówka naszego kraju na arenie międzynarodowej, wyjątkowy przykład oddania służbie Rzeczypospolitej Polskiej", a także wzór dla ich następców. "To dzięki wam polscy funkcjonariusze i żołnierze postrzegani są jako profesjonaliści, a Polska jako kraj wywiązujący się ze swoich sojuszniczych zobowiązań" - podkreślił minister w liście, odczytanym przez podsekretarza stanu w MSWiA Bartosza Grodeckiego.
Podczas uroczystości wręczone zostały Ordery Krzyża Wojskowego i odznaki honorowe.
Od 1953 r. w misjach uczestniczyło ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. 127 uczestników, w tym 120 żołnierzy i cywilny ratownik medyczny, który brał udział w misji afgańskiej, pięciu policjantów i funkcjonariusz BOR, zginęło lub zmarło na misjach lub wskutek odniesionych tam ran.
29 maja obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, który został ustanowiony w 2011 r. ustawą o weteranach. Tego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.