Meteoryt wielkości autobusu i wagi prawie 10 ton eksplodował kilkadziesiąt kilometrów nad Czelabińskiem, leżącym w południowym Uralu.
Meteoryt, rozgrzawszy się w atmosferze,
eksplodował cztery minuty po wschodzie Słońca w temperaturze około 2,5 tys. st. C, budząc popłoch w milionowym mieście.
Po wybuchu (lub trzech, jak twierdzi część rosyjskich naukowców) Czelabińskiem wstrząsnęła fala uderzeniowa. W kilkuset domach wyleciało kilka tysięcy szyb. Ludzie, którzy po rozbłysku wybiegli na ulice, by zobaczyć, co się stało, zostali zasypani odłamkami szkła. Nie tylko zresztą w Czelabińsku, również w miasteczkach i wsiach na trasie przelotu meteorytu.
Do tej pory odnaleziono prawie tysiąc rannych, 43 z nich hospitalizowano, w tym dwoje w ciężkim stanie. Wśród rannych jest 89 dzieci, które kosmiczna eksplozja zastała w szkołach – poranione zostały w klasach pękającymi szybami.
Wybuch „walentynki od kosmitów” (jak nazwali meteoryt mieszkańcy Czelabińska) nastąpił na wysokości 30–60 km, a jego moc wynosiła do 10 kiloton. Kolejna eksplozja grozi miastu tuż przed północą. Urzędnicy radzą mieszkańcom trzymać się z dala od okien czy też tego, co z nich zostało. Dwa odłamki meteorytu znaleziono już nad jeziorem Czebarkul. Stacjonujący w pobliżu czołgiści znaleźli jeszcze 6-metrową dziurę w ziemi, ślad po kolejnym odłamku.
Rosyjski nacjonalista Władimir Żyrinowski natychmiast stwierdził, że to nie był meteoryt, lecz „podstępny atak amerykański. Meteoryty ot tak sobie nie spadają”. Jedna z jednostek przeciwlotniczych koło Czelabińska twierdzi tymczasem, że strzelała w „coś”, co nadlatywało nad miasto.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Andrzej Łomanowski