10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

Kilkudziesięciu posłów i senatorów zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 24. Pielgrzymka Parlamentarzystów. W słowie do polityków metropolita częstochowski abp Wacław Depo wskazał m.in. na bolesny brak szacunku dla chrześcijańskich symboli i wartości.

 Małgorzata Armo/Gazeta Polska
Małgorzata Armo/Gazeta Polska
Kilkudziesięciu posłów i senatorów zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 24. Pielgrzymka Parlamentarzystów. W słowie do polityków metropolita częstochowski abp Wacław Depo wskazał m.in. na bolesny brak szacunku dla chrześcijańskich symboli i wartości.

Pielgrzymka Parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji, często z rodzinami. Wśród uczestników tegorocznego spotkania dominowali posłowie PiS; był m.in. szef klubu parlamentarnego tej partii Mariusz Błaszczak.

W homilii abp Wacław Depo odwołał się do nauk Jana Pawła II. - Błogosławiony papież uczył nas: wszelka antropologia, a więc nauka o godności człowieka, bez odniesienia do Boga jest niszczącym kłamstwem; a wówczas każdy człowiek dla siebie jest prawem i normą, co prowadzi do samopogardy, agresji i samounicestwienia - powiedział metropolita.

- Nasza epoka już dzisiaj określa siebie jako kulturalnie postnowoczesna, postmetafizyczna, postdemokratyczna, posthumanistyczna i oczywiście postchrześcijańska; tak, jakby świat pożegnał się już z chrześcijańskimi korzeniami kultury wiary i moralności, jak również symbolami takimi jak krzyż i obraz; boleśnie dotknęliśmy tej sprawy i 9 grudnia ubiegłego roku tutaj. To nas musi boleć; nie można powiedzieć: Polacy nic się nie stało! - podkreślił abp Depo, nawiązując do grudniowej profanacji jasnogórskiego obrazu.

Podczas spotkania wspominano ten incydent, kiedy obraz Matki Bożej został obrzucony żarówkami wypełnionymi czarną farbą. Sprawca tego czynu usłyszał prokuratorskie zarzuty i został skierowany na obserwację psychiatryczną. Klub PiS złożył w Sejmie projekt uchwały potępiającej akt profanacji, nie został on jednak przyjęty. Obraz nie ucierpiał, zniszczone zostały natomiast elementy ołtarza.

Arcybiskup wskazał na powinności wobec przyszłych pokoleń, które - jak mówił - zapytają "co zostawiliśmy im w dziedzictwie - pustkę czy fundament życia?". Oprócz abp. Depo mszę celebrowali m.in. biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży oraz duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej ks. Paweł Powierza. Duszpasterstwo Parlamentarzystów organizuje doroczną pielgrzymkę.

W wypowiedzi dla biura prasowego Jasnej Góry szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wskazał m.in. na groźne - jego zdaniem - procesy ateizacji życia publicznego, wzywając do przeciwstawienia się im "w imię naszej przyszłości i tożsamości narodowej". - Jasna Góra jest miejscem, z którego płynie energia i siła, żeby właśnie te procesy, które na zachodzie Europy doprowadziły do dezintegracji społecznej, w Polsce nie zostały zaakceptowane - powiedział Błaszczak.

Na Jasnej Górze parlamentarzystów powitał przeor klasztoru o. Roman Majewski, który przypomniał słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że ojczyzna zespolona jest nie "parcianym powrozem, ale sercem wiary", a "siłą naszego narodu jest wiara Chrystusowa".

Politycy w akcie osobistego oddania zawierzyli siebie i Polskę Matce Bożej. W drodze powrotnej do Warszawy tradycyjnie parlamentarzyści zatrzymują się w Piotrkowie Trybunalskim - w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Polskich Parlamentarzystów.

 



Źródło: PAP

kp