10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Głos zabiorą byłe więźniarki

Byłe więźniarki – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch - zabiorą głos podczas 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Fish and karate; https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/

„W związku z pandemią koronawirusa obchody nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w internecie. Transmisja, którą poprowadzi Marek Zając, rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 16”

– wyjaśnił Bartyzel.

Po świadectwach ocalałych głos zabierze prezydent RP Andrzej Duda.

Po polskim przywódcy przemówią także: wiceambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon oraz ambasador Rosji Siergiej Andriejew. Jako ostatni głos zabierze dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Po oficjalnych przemówieniach duchowni różnych religii: rabin Michel Schudrich, a także biskupi - rzymskokatolicki Roman Pindel, prawosławny Atanazy i ewangelicko-augsburski Adrian Korczago, zmówią modlitwy.

Rocznicowe uroczystości potrwają około jednej godziny. Po nich, ok. godz. 17., przeprowadzona zostanie dyskusja online poświęcona "wpływowi wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka".

Zdzisława Włodarczyk urodziła się 21 sierpnia 1933 r. Do KL Auschwitz deportowana została przez Niemców 12 sierpnia 1944 r. w transporcie z ogarniętej powstaniem Warszawy. 27 stycznia 1945 r. została wyzwolona z obozu.

Anita Lasker-Wallfisch urodziła się 17 lipca 1925 r. we Wrocławiu, który wówczas należał do Niemiec. Jej rodzicami byli niemieccy Żydzi. Do Auschwitz trafiła w grudniu 1943 r. Potrafiła grać na wiolonczeli. Grała w obozowej orkiestrze. Jesienią 1944 r. została przewieziona do obozu Bergen-Belsen. Tam doczekała wolności.

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel poinformował, że podczas tegorocznej rocznicy uwypuklone zostaną losy dzieci. Niemcy zamordowali ich w obozie ponad 200 tys.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Cyganie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano tylko ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent RP Andrzej Duda.

Transmisja rocznicowego wydarzenia dostępna będzie TUTAJ

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch