W ubiegłym tygodniu szpitale regionu zgłosiły zapotrzebowanie na 44 tys. dawek szczepionek, jednak przez weekend, w związku z komunikatem producenta, zamówienia te były weryfikowane.
Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska zapewniła, że do szpitali dostarczono szczepionki w liczbie zapewniającej terminowe podawanie drugich dawek osobom z grupy zero, które przyjęły dawkę pierwszą – co jest priorytetem – a także realizację akcji szczepień w DPS-ach. Zaszczepić chce się blisko 8 tys. mieszkańców DPS-ów w regionie, czyli ponad 80 proc. wszystkich.
Grupa zero obejmuje m.in. pracowników ochrony zdrowia, pracowników domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych.
W województwie śląskim szczepieni są już także m.in. rodzice wcześniaków, którzy decyzją ministra zdrowia zostali włączeni do grupy zero w związku z ryzykiem, jakim są obarczone noworodki urodzone przedwcześnie, z bardzo niską odpornością.
O rozpoczęciu takich szczepień poinformował Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu. Pierwszą zaszczepioną mamą wcześniaka została tam w poniedziałek Angelika Topka, której córeczka Anielka od trzech miesięcy przebywa na oddziale noworodków placówki. Szczepienie pozwoli rodzicom uczestniczyć w opiece nad dziećmi na zasadach ustalonych przed epidemią.
– powiedziała cytowana przez szpital mama Anielki.
"Profesjonalność zespołu, leczenie, podawanie leków – to jedna część terapii wcześniaka. Natomiast bliskość rodzica, budowanie więzi, zapewnienie wcześniakowi dobrej kolonizacji, poczucia ciepła i opieki mamy – to kolejna część leczenia. Obie te części są tak naprawdę równie ważne, by wcześniak rozwijał się prawidłowo i żeby prawidłowo potem funkcjonował i był zdrowy"
– zaznaczyła specjalistka neonatologii w szpitalu Sylwia Marciniak.
Zgodnie ze zaktualizowanym we wtorek przed południem raportem z wykonanych szczepień dzienna liczba szczepień w województwie śląskim wyniosła 2800 (w całym kraju 24 924). Licznik wykonanych w całym kraju szczepień wskazywał 495,2 tys.
W piątek raport podawał, że w województwie śląskim wykonano do tego dnia ponad 46 tys. szczepień (na ponad 410 tys. wykonanych do tego czasu w całym kraju), a dzienna liczba szczepień wyniosła 4741. W sobotę dzienna liczba szczepień dla regionu wynosiła 2202 (w całym kraju 24 850), w niedzielę 2540 (w całym kraju 19 428), a w poniedziałek 1 497 (w całym kraju 11 303).
We wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 368 przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie śląskim i o 31 zgonach w tym regionie (wśród nich 29 w związku z chorobami współistniejącymi z COVID-19).
W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale.
Aby to osiągnąć – przekazali producenci – konieczne są modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w obecnym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone, począwszy od 15 lutego.