Prezes IPN Jarosław Szarek spotka się w czwartek z przebywającym z wizytą w Warszawie szefem ukraińskiego IPN Antonem Drobowyczem. Wśród tematów rozmów - co wiadomo nieoficjalnie - będzie m.in. sprawa poszukiwań na Ukrainie pochówków polskich ofiar z okresu II wojny światowej.
O wizycie Drobowycza w stolicy poinformował Polski Instytut Pamięci Narodowej.
"W dniu 3 grudnia 2020 roku na zaproszenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka wizytę w Instytucie złoży dr Anton Drobowycz, Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej wraz z towarzyszącą mu delegacją"
- podał IPN, dodając, że rozmowy szefów obu instytutów odbędą się tego samego dnia.
W związku z tym spotkaniem IPN zaprosił dziennikarzy na briefing prasowy, który będzie transmitowany w internecie. Spotkanie to odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie. Godzina rozpoczęcia briefingu - jak zapewnił IPN - zostanie podana w czwartek w godzinach porannych.
Pod koniec października IPN przedstawił 29-punktowe stanowisko w sprawie współpracy polsko-ukraińskiej w kontekście ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa. Instytut poinformował, że jego prace na Ukrainie, m.in. w miejscach, gdzie oddziały OUN-UPA mordowały Polaków, nadal są blokowane. Była to odpowiedź polskiego IPN na wcześniejsze oświadczenie ukraińskiego IPN dotyczące współpracy polsko-ukraińskiej, które polska strona oceniła krytycznie.
"Obecnie spośród trzynastu sformułowanych we wrześniu 2019 r. przez stronę polską wniosków o zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych, po dopełnieniu formalności w 8 przypadkach, jedynie w dwóch z nich strona ukraińska wydała zgodę (w odniesieniu do dwóch miejsc pochówku żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Lwowa we wrześniu 1939 r.)"
- poinformował 27 października br. polski IPN.
Anton Drobowycz jest szefem ukraińskiego IPN od grudnia 2019 r.; zastąpił na tym stanowisku jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej Wołodymyra Wiatrowycza, krytykowanego w Polsce za relatywizowanie ludobójczego charakteru zbrodni wołyńsko-galicyjskiej.
Sprawę ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa poruszyli jesienią tego roku prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. W przyjętej przez nich 12 października br. w Kijowie deklaracji podkreślili potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów i politycznych represji XX w. Wezwali też m.in. do zakończenia okupacji Krymu oraz agresji w Donbasie.