Wystawę „Żyć ze sztuką”, prezentującą porcelanę słynnej wytwórni Rosenthal, otwarto w sobotę w Willi Caro, będącej siedzibą Muzeum w Gliwicach. Pokazuje ona ceramikę jako dziedzinę sztuki, uprawianą przez takich artystów jak Salvador Dali czy Andy Warhol.
W latach 2017–2019 muzeum otrzymało dar – 400 sztuk wyrobów porcelanowych wytwórni Rosenthal. Na wystawie zaprezentowano obiekty z tej właśnie kolekcji. Darczyńcą jest Wolfgang Domogalla – kolekcjoner urodzony w 1940 r. w ówczesnym Gleiwitz, obecnych Gliwicach, w domu nieopodal siedziby Muzeum – Willi Caro, od prawie 50 lat mieszkający w Niemczech.
Wszystkie moje liczne zamiłowania – teatr, opera, muzeum, galerie sztuki, a także literatura i podróże do 40 krajów świata, były w dużym stopniu podyktowane nieświadomym lub świadomym poszukiwaniem piękna, które było niewątpliwie również ucieczką od wielu, wielu bolesnych i traumatycznych przeżyć, z lat dzieciństwa i wczesnej młodości, związanych w ścisłym kontekście z barbarzyńską II wojną światową.
– napisał w liście do muzeum z okazji otwarcia wystawy, odczytanym podczas sobotniego wernisażu online przez jedną z kuratorek Annę Kwiecień.
Historia porcelany Rosenthal sięga 1879 r. Philipp Rosenthal założył wówczas w zamku w Erkersreuth w Bawarii zakład zdobienia białych wyrobów z blisko położonej wytwórni Hutschenreuthera w miejscowości Selb. W 1889 r. Rosenthal przeniósł swój zakład do Selb i tam założył fabrykę porcelany, która w 1891 r. rozpoczęła produkcję, od 1897 r. jako spółka akcyjna, w skład której weszły niebawem inne liczne niemieckie wytwórnie. W latach 1908–1910 powstał w zakładzie oddział produkujący artystyczne wyroby – luksusowe naczynia zdobione i porcelanę figuralną. Powstawały także naczynia mniej ozdobne, codziennego użytku oraz wyroby porcelanowe przemysłowo-techniczne. Przed II wojną dla Rosenthala projektowali m.in. Ferdinand Liebermann, Albert Caasmann, Karl Himmelstoss, Gustav Oppel i inni. Philipp Rosenthal zmarł w 1937 r. w wieku 82 lat. W 1950 r. firmę przejął jego syn Philip Rosenthal (1916–2001), który ponowił model współpracy ze słynnymi artystami i uruchomił linię artystyczną "Studio-Line".
Niemal wszystkie podarowane Muzeum w Gliwicach wyroby porcelanowe powstały właśnie jako efekt działalności oddziału "Studio-Line". Są to fragmenty zastaw stołowych, serwisów do kawy i do herbaty oraz przykłady edycji limitowanych – miski i talerze dekoracyjne, patery, świeczniki, wazony, wazoniki, wazy do zupy, sosjerki, dekoracyjne obiekty ceramiczne (maski, plakiety, tonda), filiżanki ze spodkami (pojedyncze, numerowane tzw. filiżanki artystyczne), komplety do palenia tytoniu, także nieliczne przykłady biżuterii ceramicznej oraz karafki szklane i szklanki. Ich projektantami byli słynni artyści zapraszani do współpracy przez Philipa Rosenthala juniora, tacy jak: Herbert Bayer, Salvador Dali, Ernst Fuchs, Helmut Andreas Paul Grieshaber, Tappio Wirkkala, Bjorn Wiinblad, Paul Wunderlich, Andy Warhol, Gilbert Portanier, Aldo Rossi, Uta Feyl, Dorothy Hafner, Jasper Morrison, Gianni Versace i inni. Realizacje "Studio-Line" powstawały jako kontynuacja idei założyciela Philippa Rosenthala seniora o uczynieniu rzemiosła artystycznego równoprawną z innymi dziedziną sztuki.