We wtorek lub w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi datę wyborów prezydenckich - powiedział dziś wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Obecny na tej samej konferencji prasowej poseł PiS Przemysław Czarnek zadeklarował, że rządząca większość zaakceptuje większość poprawek przyjętych przez Senat do ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich.
Senat w poniedziałek późnym wieczorem przyjął 36 poprawek do ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego. Sejm zajmie się poprawkami Senatu na dzisiejszym posiedzeniu.
- Sejm zajmie się za chwilę ustawą wyborczą, a w konsekwencji tego zapewne dziś lub jutro pani marszałek ogłosi termin wyborów i związany z tym harmonogram będzie wtedy jasny dla wszystkich. Myślę, że to jest dobra wiadomość, na którą czeka cała Polska, że ten okres przeciągania, wydłużania, wymieniania kandydatów mamy już za sobą i będziemy mogli rozpocząć drugą fazę kampanii wyborczej
- powiedział Terlecki na briefingu prasowym przez rozpoczęciem posiedzenia Sejmu.
Wśród przyjętych przez Senat poprawek jest m.in. ta zakładającą, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i na zebranie podpisów, a także, że marszałek Sejmu określi kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW. Inna z poprawek określa, że to PKW, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie będą tylko wybory korespondencyjne.
- Większość poprawek zostanie zaakceptowana przez klub PiS. O konkretach przekonamy się już w trakcie głosowania
- oświadczył Czarnek podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu.
Wśród poprawek jest też ta, zakładającą, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i zebranie podpisów, a także, że marszałek Sejmu określi kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW. Senatorowie wprowadzili też m.in. poprawkę, zgodnie z którą dopuszczone ma być udzielenie poparcia zgłoszonym nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.
Inna z senackich poprawek określa, że to PKW, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie będą tylko wybory korespondencyjne.