Dziś przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra odbyła się msza św. celebrowana przez papieża Franciszka. W homilii papież podkreślił, że Karol Wojtyła był "człowiekiem miłosierdzia, a miłosierdzie i sprawiedliwość idą ze sobą w parze".
Podczas mszy przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra Franciszek zastanawiał się: "Jakie są cechy dobrego pasterza, jakie możemy znaleźć w Janie Pawle II? To modlitwa, bliskość z ludem i umiłowanie sprawiedliwości".
.@Pontifex_pl w homilii: Pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa. Jan Paweł II o tym wiedział i to czynił. To jest pierwsze zadanie i najważniejsze. Człowiek modlitwy. Po drugie - człowiek bliskości. On szedł do ludu, zbliżał się do ludu na całym świecie.#ThankYouJohnPaul2 pic.twitter.com/XOmPtosOHZ
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 18, 2020
- Jak to możliwe, że człowiek, który miał tyle pracy, bo kierował Kościołem, tyle czasu poświęcał modlitwie? On wiedział, że najważniejszym zadaniem biskupa jest modlitwa
- dodał Franciszek.
Podkreślił następnie: "To był człowiek bliskości, nie był oddalony od ludu. Przeciwnie, to człowiek, który udawał się na cały świat, by spotkać swój lud".
.@Pontifex_pl w homilii: Człowiek, który pragnął sprawiedliwości społecznej pomiędzy narodami. Św. Jan Paweł II był człowiekiem miłosierdzia, ponieważ miłosierdzie i sprawiedliwość kroczą razem, nie można ich rozdzielać.#ThankYouJohnPaul2 pic.twitter.com/3DRXWJVzm1
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 18, 2020
Jan Paweł II "był człowiekiem miłosierdzia, a sprawiedliwość i miłosierdzie idą w parze", "to był dar, jaki nam zostawił: sprawiedliwość miłosierna i miłosierdzie sprawiedliwe" - zauważył Franciszek.
Eucharystię koncelebrowali między innymi archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastri, papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, były papieski ceremoniarz abp Piero Marini, szef Sekcji Trzeciej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, aby Jan Romeo Pawłowski, szef Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. prał. Paweł Ptasznik wraz z ks. prał. Sławomirem Nasiorowskim a także inni kapłani polscy pracujący w Watykanie. Śpiewy wykonała schola polskich zakonnic pracujących w Watykanie, która na zakończenie mszy św. odśpiewała "Barkę".