10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Papież pozdrawia pielgrzymów na Jasnej Górze

Benedykt XVI pozdrowił dzisiaj uczestników uroczystości na Jasnej Górze w święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Apelował o wierność i posłuszeństwo Chrystusowi.

Benedykt XVI pozdrowił dzisiaj uczestników uroczystości na Jasnej Górze w święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Apelował o wierność i posłuszeństwo Chrystusowi.

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo papież powiedział: - Pozdrawiam Polaków. Tym pozdrowieniem obejmuję również biskupów polskich i pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze.

- „Maryjo, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Powtarzając to wyznanie miłości do Matki Boga, mamy świadomość, że oznacza ono również zobowiązanie do wierności i posłuszeństwa wobec Jej Syna - mówił papież po polsku.

Następnie Benedykt XVI dodał zwracając się do Polaków: „Niech Maryja otacza was zawsze swoją opieką!”.

Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów Św. Pius X zatwierdził 13 kwietnia 1904 roku święto Matki Bożej Częstochowskiej. Po raz pierwszy święto obchodzono 29 sierpnia 1906 roku. W 1931 roku Pius XI zatwierdził dzień 26 sierpnia jako święto ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Dla Kościoła prawosławnego to święto przypada 6 marca.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, nazywana także dniem imienin Matki Bożej, to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.

Tradycyjnie w trakcie tego święta odbywa się Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich - modlitwy napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.

Tymczasem ponad 35 tys. pątników przybyło na dzisiejsze uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, podczas których poświęcono tablicę upamiętniającą Śluby Narodu Polskiego. Inicjatorem jej powstania jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego.





 



Źródło:

oa