Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niepodległa prezentuje wystawę "Twarze Powstańców"

Między innymi krewni powstańców śląskich oraz przedstawiciele kombatantów wzięli dziś udział w wernisażu wystawy "Twarze Powstańców" przygotowanej przez fundację Ślązacy.pl w westybulu historycznego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Wkrótce wystawa będzie mieć swoją premierę w Sejmie RP.

Po prawej twórca wystawy - Andrzej Krzystyniak
Po prawej twórca wystawy - Andrzej Krzystyniak
Agnieszka Kołodziejczyk

Teresa Czapla jest krewną Marii z d. Sarnowskiej żony płk. Pawła Chroboka bohatera wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., który objął komendę nad Dowództwem Obrony Plebiscytu (DOP). Celem DOP było zjednoczenie działań wojskowych, by odeprzeć terror niemiecki i ochronić mienie Polaków. Gdy wybuchło III Powstanie Śląskie działało tu już dzięki płk. Chrobokowi 40 tys. osób, którzy pilnowali by przed, w trakcie i po plebiscycie panował spokój. Po przyłączeniu Śląska do Macierzy Paweł Chrobok osiadł w Katowicach i prowadził działalność polityczną i społeczną. Po wybuchu II wojny światowej wraz z żoną i czwórką dzieci wyjechali do Wielkiej Brytanii, by osiąść na stałe w Stanach Zjednoczonych.

- Płk. Chrobok działał w rządzie londyńskim, a rodzina była spokrewniona z prymasem Polski ks. Augustem Hlondem i z ks. kard. Andrzejem Marią Deskurem. Cieszę się, że historia zostanie pokazana szerokiemu gremium. Chcę też napisać książkę na ten temat

- mówi Teresa Czapla.

Uczestnikami dzisiejszego spotkania byli również Leokadia Polewka, której teść Wiktor Polewka odznaczony Medalem Niepodległości walczył m.in. w rejonie Góry Św. Anny w III Powstaniu Śląskim. Z kolei Konstanty Wolny to wnuk Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, działacza narodowego i społecznego na rzecz polskości Górnego Śląska oraz współpracownika Wojciecha Korfantego.

- Wystawa przedstawia wybrane życiorysy 12. uczestników powstań śląskich. Są wśród nich zarówno postaci powszechnie znane jak m.in. Wojciech Korfanty czy Henryk Sławik, jak również inne mniej popularne, lecz równie zasłużone dla polskości Śląska. Obok informacji dotyczących udziału jej bohaterów w powstaniach śląskich zaprezentowane zostały ich dalsze losy niejednokrotnie naznaczone dramatycznymi wydarzeniami po wybuchu II wojny światowej. Biografie bohaterów wystawy uzupełniają także informacje poświęcone przebiegowi powstań śląskich, plebiscytu oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski w 1922 r.

- wylicza dr Andrzej Krzystyniak z fundacji Ślązacy.pl, który ekspozycję zrealizowali wraz z Łukaszem Kobielą.

Na 30. planszach można obejrzeć bogaty materiał ilustracyjny pochodzący ze zbiorów prywatnych rodzin uczestników powstań oraz ze zbiorów muzealnych (Muzeum w Chorzowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic) i archiwów (Bibilioteki Śląskiej, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego,  węgierskiego archiwum fotografii Foretepan). 

W Katowicach ekspozycję pokazano w listopadzie przedpremierowo. Premierę będzie mieć w Sejmie RP, skąd trafi do wielu miejscowości w całej Polsce.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 



Źródło: niezalezna.pl,

Agnieszka Kołodziejczyk