Uroczystości w Pensylwanii rozpoczęły się defiladą pododdziałów weteranów i salwą honorową, po czym odbył się Apel Poległych. Złożono wieńce na grobie Teofila Szarzyńskiego, twórcy czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiego oraz pod pomnikiem „Mściciela” – husarza.
Niedzielnie uroczystości prowadził dr Teofil Lachowicz, redaktor naczelny czasopisma "Weteran." Podczas swojego wystąpienia przypomniał, że w tym roku mija 100 lat od powrotu Armii Błękitnej do Polski. Mówił też o zasługach tej armii w walce o niepodległość Polski i o udziale w wojnie z bolszewikami w 1920. Odczytał list szefa resortu do spraw Kombatantów, ministra Jana Kasprzyka.
Gościem honorowym Święta Żołnierza był attaché wojskowy w Waszyngtonie, generał brygady Cezary Wiśniewski.
W swoim przemówieniu mówił on o sojuszu Armii Polskiej i Amerykańskiej i o podpisaniu ostatniej umowy o powiększeniu ilości wojsk amerykańskich w Polsce. Wspomniał o tym, jak Polonia pomagała w procesie przystąpienia Polski do NATO. „Istotna jest rola Polonii w budowaniu relacji polsko-amerykańskich na płaszczyźnie politycznej, ale także i w obszarze relacji wojskowych” – powiedział generał Cezary Wiśniewski.
Generał wręczył awans na stopień kapitana komendantowi Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Antoniemu Chrościelewskiemu, który walczył w bitwie pod Monte Casino.
Pośród gości był wicekonsul z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura. Złożył życzenia weteranom i mówił o związkach swojego miasta rodzinnego Leszna z Armią Błękitną.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Klubów "Gazety Polskiej" w USA, na czele z Maciejem Rusińskim, i Komitetu Smoleńsko Katyńskiego, na czele z Tadeuszem Antoniakiem i Jackiem Szklarskim. Członkowie klubów "GP" i Komitetu Smoleńsko Katyńskiego aktywnie włączyli się w pomoc organizacyjną obchodów.
Pozostali goście to m.in: przedstawiciele Misji Polskiej przy ONZ płk. Dariusz Kacperski, ppłk. Jarosław Oleśkiewicz oraz płk. Maciej Klisz reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej.
Obecni byli także Bogdan Chmielewski - dyrektor wykonawczy Polsko Słowiańskiej Federalnej Uni Kredytowej, Timothy Kuzma - prezes Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, John Czop reprezentujący Kongres Polonii Amerykańskiej oraz Helena Knapczyk z Koła Pomocniczego Pań działając przy SWAP.
Podczas uroczystości można było nabyć materiały i książki o tematach historycznej i militarnej organizacji weteranów SWAP, w czym pomagała Małgorzata Bojko z Klubu "GP" w Filadelfii.
Odprawiona została także uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, koncelebrowana pod przewodnictwem prowincjała Paulinów z Amerykańskiej Częstochowy – ojca Tadeusza Lizińczyka. W wygłoszonej homilii podkreślił związki państwa polskiego z katolicyzmem, w myśl hasła "Bóg Honor Ojczyzna". „Bóg jest zawsze obecny w walce o niepodległość Polski” – powiedział ojciec Lizińczyk.