„Paderewski”, „Józef Brandt” i „Niepodległa – 1918” to trzy wielkie wystawy, które przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pierwszą ekspozycję, poświęconą jednemu z ojców niepodległości, będzie można zobaczyć już 17 lutego.
Nasze muzeum otrzymało status „narodowego” w momencie stworzenia Niepodległego Państwa Polskiego. Chcemy uczcić stulecie Odzyskania Niepodległości i pokazać je pod kilkoma aspektami. Stąd pomysł na tryptyk, trzy zupełnie różne wystawy
- powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji.
Projekt pod nazwą „3 × Niepodległa” wpisany jest do Programu Wieloletniego „Niepodległa” i został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Jak zapowiedziała Morawińska, 17 lutego otwarta zostanie pierwsza z wystaw, poświęcona jednemu z ojców niepodległości – Ignacemu Janowi Paderewskiemu.
Był człowiekiem utalentowanym, wielkiej pracy i niebywałego poczucia odpowiedzialności. Mówiono o nim nie bez racji, że „wygrał niepodległość na fortepianie”. Dzięki jego staraniom, ustanowienie niepodległej Polski stało się jednym z czternastu punktów programu, przygotowanego przez Woodrowa Wilsona dokładnie 100 lat temu
– stwierdziła dyrektor Muzeum Narodowego. Na wystawę złożą się osobiste pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki (jak choćby unikatowa kolekcja sztuki dalekowschodniej), które Ignacy Jan Paderewski zapisał w testamencie Narodowi Polskiemu (dyspozytariuszem uczynił stołeczne Muzeum Narodowe) w 1930 roku. Na ekspozycji będzie można zobaczyć również najsłynniejsze portrety Paderewskiego czy pocztówkę ukazującą go z Wilsonem. O tym, jak bardzo popularnym był wówczas artystą, świadczy natomiast fotografia z 1932 roku. Widać na niej szesnastotysięczny tłum wielbicieli, który przybył posłuchać koncertu Paderewskiego w Madison Square Garden.
Kolejną wystawą (prezentowaną od 22 czerwca) będzie ekspozycja poświęcona Józefowi Brandtowi, autorowi słynnych scen historycznych i rodzajowych.
Brandt nie ma wielkiej monografii pisanej i nie miał nigdy prawdziwej monografii w formie wystawy. Ogromna popularność Brandta sprawiała, że jego obrazy wystawiane po całej Europie głosiły sławę oręża polskiego i tym samym przypominały o Polsce
– zaznaczyła Morawińska. Obok obrazów, na wystawie będzie można zobaczyć rysunki oraz fotografie, którymi malarz się posługiwał w swoich pracach.
Obchody zwieńczy wystawa „Niepodległa 1918” (czynna od 26 października). Ma ona na celu pokazanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych wobec przemian zachodzących w kręgu polskiej sztuki w momencie odzyskania niepodległości. Wśród prezentowanych twórców znaleźli się m.in. Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, ale też przedstawiciele awangardy, jak Jerzy Hulewicz. Obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne druki ulotne i fotografie. Co ciekawe,wiele z prezentowanych na wystawie prac nie było dotąd pokazywanych.
Więcej na ten temat w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".