Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

„Świadek Historii” – po raz 9. IPN w Białymstoku przyznał nagrody

Wojciech Ciesielski, Walenty Jabłoński, Władysław Kałudziński, Irena Kostera, Janina Luberda-Zapaśnik oraz liceum w Augustowie – to laureaci tegorocznej edycji. Nagroda jest przyznawana przez kapitułę, której przewodniczy prezes IPN, osobom fizycznym oraz instytucjom i stowarzyszeniom działającym w regionie, które w swoich działaniach propagują najnowszą historię Polski. Została zainicjowana w 2009 r. w białostockim oddziale IPN, obecnie jest przyznawana także w oddziałach Instytutu w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku.

Laureaci zostali wybrani spośród 47 zgłoszeń z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 

Bardzo się cieszymy, że w ten symboliczny sposób możemy honorować społeczników, pasjonatów historii czy nauczycieli, których codzienną, jakże cenną pracę, trudno jest zmierzyć czy wycenić.

– mówił w czasie uroczystości dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Piotr Kardela.

Jestem głęboko przekonany, że bez waszej pracy, bez waszej postawy, realizacja misji Instytutu Pamięci Narodowej, szczególnie w części edukacyjnej, byłaby znacznie utrudniona.

– powiedział wiceprezes Instytutu Jan Baster. Odczytał też list do prezesa IPN Jarosława Szarka, który napisał, że dzięki społecznej pracy wyróżnionych

przetrwał bezcenny obraz żołnierskiego czynu, niepodległościowej konspiracji, narodowej solidarności, kresowego i sybirackiego doświadczenia.

Laureaci tegorocznej edycji:

Wojciech Ciesielski w 1980 roku współtworzył „Solidarność” w Olsztynie; internowany w stanie wojennym i represjonowany do 1989 roku, dokumentuje dzieje olsztyńskiej opozycji niepodległościowej. Zgromadzone archiwalia przekazuje m.in. placówkom naukowym i IPN.

Walenty Jabłoński w 1952 r. został zesłany z Grodzieńszczyzny do Kazachstanu. Do kraju powrócił w 1956 r. Od końca lat 80. ubiegłego wieku aktywnie działa w Związku Sybiraków w Białymstoku, m.in. na rzecz upamiętnienia zesłańców do Kazachstanu.

Władysław Kałudziński to działacz pierwszej „Solidarności”; w stanie wojennym zaangażowany w pomoc rodzinom internowanych i więzionych, kolporter i drukarz wydawnictw podziemnych. W 1982 r. internowany, brutalnie pobity i skazany na rok więzienia. Wskutek pobicia, od 1983 roku na rencie inwalidzkiej. Obecnie bierze udział w wielu olsztyńskich inicjatywach związanych z upamiętnieniem działalności opozycji demokratycznej.

Irena Kostera działa w kole Związku Sybiraków w Hajnówce, gromadzi i publikuje wspomnienia Sybiraków z tej części regionu, opiekuje się Sybirakami.

Janina Luberda-Zapaśnik zaangażowana jest w działalność Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz stowarzyszenia „Patria Nostra” przeciwdziałającego fałszowaniu historii Polski przez zagraniczne media. Kilkakrotnie pozywała je za używanie sformułowań o „polskich obozach koncentracyjnych”.

II LO w Augustowie m.in. aktywnie upowszechnia historię regionalną, w tym wiedzę o tzw. obławie augustowskiej z lipca 1945 roku oraz o działalności miejscowych struktur podziemia niepodległościowego.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dziękował wyróżnionym za to, że dzięki ich ofiarności można ideę walki o niepodległość, i umacnianie tej niepodległości, "przekazywać innym pokoleniom, szczególnie młodzieży".


 

 



Źródło: dzieje.pl, ipn.gov.pl

#Świadek Historii #nagrody #IPN

Magdalena Łysiak