Rozpoczęło się III czytanie projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. Sprawozdawca projektu Stanisław Piotrowicz (PiS) wnioskował, by Izba wprowadziła poprawki pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję sprawiedliwości.
Do projektu zgłoszono ponad 1000 poprawek. Komisja negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji, pozytywnie zaś - poprawki PiS.
Projekt nowej ustawy o SN przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Pozytywnie zaopiniowane poprawki PiS wnoszą do projektu m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę - wzmacniające kompetencje głowy państwa i wprowadzające przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów. (
Głosowanie nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym będzie - zgodnie z informacją na stronie internetowej Sejmu - pierwszym punktem bloku głosowań, który ma się rozpocząć o godz. 14.
Według informacji, zawartej na stronach Sejmu, do projektu zaplanowano maksymalnie 977 głosowań. W nocy, podczas burzliwych obrad poprawki, zgłoszone do projektu w II czytaniu opiniowała komisja sprawiedliwości. Zdecydowana większość poprawek wpłynęła z klubu Nowoczesnej, blisko 300 - z PO, kilkanaście złożył PiS. Komisja negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji, pozytywnie zaś - poprawki PiS. Opozycja próbowała zablokować obrady.
Każde wasze głosowanie w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zapisze się w historii, będziecie się tłumaczyć przed swoimi dziećmi, wnukami. To czarny dzień dla Polski. Niszczycie prawo Polaków do niezależnego sądu, niszczycie fundamenty wolności, demokracji parlamentarnej. Niszczycie dlatego, że daliście twarz i zaangażowanie do niszczenia SN prokuratorowi stanu wojennego panu Stanisławowi Piotrowiczowi – mówił do posłów PiS, tuż przed głosowaniem nad poprawkami i wnioskiem o odrzucenie projektu o SN lider PO Grzegorz Schetyna.
Sejm nie zgodził się na przerwę w obradach; przyjęty w głosowaniu został wniosek wicemarszałka Terleckiego o niezwłoczne przejście do porządku dziennego.
Źródło: niezalezna.pl,PAP
#reforma sądownictwa #Andrzej Duda #Sąd Najwyższy #KRS
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz