Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Gorąco w Senacie. „Nie widzę tutaj żadnego zamachu na wolność i demokrację”

Około godziny 22:00 Senat rozpoczął debatę nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. Wcześniej zakończył debatę nad nowelą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

senat.gov.pl
senat.gov.pl
Około godziny 22:00 Senat rozpoczął debatę nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. Wcześniej zakończył debatę nad nowelą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Głosowania mają się odbyć po przerwie.

Obie nowelizację Sejm uchwalił w środę. W czwartek senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji nie zaproponowała do nich żadnych poprawek. Obecnie senatorowie zadają pytania do sprawozdawcy komisji Zbigniewa Cichonia (PiS).

Nowela Usp zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Sejm odrzucił wniosek PO, Nowoczesnej i UED o odrzucenie projektu oraz niemal wszystkie poprawki opozycji, które zmierzały do rezygnacji z głównych zapisów noweli.

Nowelizacja odstępuje od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Zakłada też - „dla wzmocnienia nadzoru zewnętrznego sprawowanego przez ministra” - odstąpienie od zasady powoływania prezesa sądu rejonowego przez prezesa sądu apelacyjnego z zastosowaniem procedury opiniowania kandydata - na rzecz powołania go przez ministra.

Wcześniej Senat debatował nad nowelą o KRS. Senatorzy przez kilka godzin debatowali nad przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Doszło do ostrej wymiany zdań między sanatorami.

- W dyskusji nad wprowadzanymi rozwiązaniami jest sporo niepotrzebnych emocji. Możemy się różnić, ale co do tego, że sądownictwo wymaga reformy, naprawy jesteśmy chyba zgodni. Nowele o KRS i USP są kolejną próbą takiej reformy sądownictwa. Czy będzie udana? Można mieć wiele obaw. Ja też mam wiele obaw czy ta próba reformy sądownictwa przyniesie efekt, którego oczekują obywatele. Zaproponowano jakiś sposób powoływania sędziów. Dlaczego sposób wybierania sędziów, jest określany jako zamach, koniec demokracji w Polsce? Nie widzę tutaj żadnego zamachu na wolność, swobodę i demokracje [...] To nie jest tak, że stworzymy jakiś idealny system i wrzucimy tam kogokolwiek i on będzie niezawisły. Pytanie co zrobić aby wychować sędziów niezawisłych. To jest kwestia pewnego etosu tego zawodu - mówił w debacie nad nowelą o KRS senator PiS Aleksander Bobko.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

#reforma sądownictwa #sędziowie #Senat #KRS

rz