Po uzyskaniu informacji o sprawdzeniu gotowości bojowej wojsk rosyjskich, na polecenie Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza zwołana została odprawa szefostwa: Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Po spotkaniu rzecznik MON przekazał, że „sytuacja jest przez polskie Siły Zbrojne stale monitorowana”, a prezydent RP, premier oraz szef resortu obrony na bieżąco otrzymują meldunki.

Jak już podawaliśmy, w czwartek rozpoczęła się niezapowiedziana kontrola gotowości bojowej i mobilizacyjnej w Zachodnim, Centralnym i Południowym Okręgu Wojskowym oraz w wojskach powietrznodesantowych i lotnictwie transportowym Rosji. Ćwiczenia mają potrwać do 31 sierpnia.

Według strony rosyjskiej, w działaniach tych uczestniczy 100 tys. żołnierzy, którzy są przemieszczani na odległościach od 500 do 2000 km. Zaangażowane są w to wszystkie rodzaje wojsk.

W godzinach popołudniowych Ministerstwo Obrony Rosji przekazało informacje na temat podjętych działań attaché Rzeczypospolitej Polskiej, a także innych państw NATO.


Sytuacja jest przez polskie Siły Zbrojne stale monitorowana. Meldunki na bieżąco otrzymuje prezydent RP, premier i Minister Obrony Narodowej. Pozostajemy również w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami

– przekazał w komunikacie Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON.

Zdaniem polskiego resortu obrony, sprawdzenie gotowości bojowej armii Federacji Rosyjskiej można traktować jako kolejną prowokacyjną próbę wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem grupy 20 najbogatszych państw (G20).