Z OSTATNIEJ CHWILI

Annie Ernaux laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury • • •

Ataku na rząd nie będzie. Naukowcy UW odrzucili kontrowersyjną uchwałę

Wyglądało na to, że szykuje się ostry atak naukowców na rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudę.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Wyglądało na to, że szykuje się ostry atak naukowców na rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudę. Na obrady Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego trafiła mocno kontrowersyjna uchwała w sprawie zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Okazuje się, że właśnie ze względu na jej treść została ona odrzucona.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl Sejm uznał, że ostatni wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie ma mocy. Wybrani zostaną nowi. W środę klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty uchwał, które stwierdzają brak mocy prawnej wyboru pięciu sędziów TK. Tego samego dnia Sejm zagłosował za ich przyjęciem. Platforma Obywatelska nie kryje oburzenia, a w części mediów trwa prawdziwa nagonka na rząd Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę. Sam prezydent odnosząc się do kontrowersji wokół Trybunału Konstytucyjnego podkreśla, że cała sytuacja przypomina rozgrywkę polityczną, którą zaczęła Platforma Obywatelska.

Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje. Ja już wcześniej wypowiadałem się w tej sprawie. Mówiłem, że uważam, że złamano zasady powołując wcześniej sędziów Trybunału Konstytucyjnego, próbując w ten sposób – nie wiem – zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało  i Platforma korzystając z tego, że miała wtedy większość sejmową, chciała dokonać swoistego politycznego skoku na Trybunał  [...] Prawda jest taka, że to była rozgrywka polityczna, którą zaczęła Platforma Obywatelska jeszcze w starym Sejmie próbując wybrać sędziów – mówił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do całego zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Tymczasem jak ustalił portal niezalezna.pl na Radzie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego próbowano przeforsować uchwałę potępiającą sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego i ostro atakującą rząd Beaty Szydło oraz prezydenta Andrzeja Dudę.

Portal niezalezna.pl dotarł do treści kontrowersyjnej uchwały:

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w przekonaniu, że obrona konstytucyjnego ładu jest powinnością całego środowiska prawniczego, wyraża głęboki niepokój z powodu podejmowanych przez obecną większość parlamentarną i głowę państwa działań, które godzą w niezależność sądów, niezawisłość sędziów, paraliżują funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego i, podważając w ten sposób zasadę podziału władz i zasadę legalizmu, naruszają podstawy demokratycznego państwa prawa.
[...]
W poczuciu odpowiedzialności za stan stanowienia i stosowania prawa w Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwraca się do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako pierwszego Strażnika Konstytucji oraz do Parlamentarzystów zobowiązanych do stanowienia prawa dla dobra wszystkich obywateli o pełne respektowanie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, opartego na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej – czytamy w treści uchwały.

W dalszej części pisma zarzucano nawet próbę nawiązywania do Konstytucji PRL:

Należy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec głoszonej przez niektórych przedstawicieli aktualnej większości parlamentarnej koncepcji "jednolitej władzy państowej" obowiazującej w Konstytucji PRL-u z 1952 r. i definitywnie wykreślonej w roku 1989 – czytamy w dokumencie.Okazuje się jednak, że ostatecznie Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odmówiła wnioskodawcom przyjęcia uchwały potępiającej sytuacje wokół TK. Uchwała w ogóle nie została poddana pod głosowanie, właśnie ze względu na jej treść.

 

 Źródło: niezalezna.pl,Twitter

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo