Prezydent Duda o TK: Rozgrywka polityczna, którą zaczęła PO. Chcieli zawłaszczyć Trybunał

Sejm uznał, że ostatni wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjneg

prezydent.pl
Sejm uznał, że ostatni wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie ma mocy. Wybrani zostaną nowi. Do tej kwestii odniósł się Andrzej Duda będący na wizycie w Chinach. – Platforma Obywatelska korzystając z tego, że miała wcześniej większość sejmową, chciała dokonać swoistego politycznego skoku na Trybunał Konstytucyjny – powiedział prezydent dodając, że to Sejm jest władzą ustawodawczą i on podejmuje decyzje.
 
W środę klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty uchwał, które stwierdzają brak mocy prawnej wyboru pięciu sędziów TK. Tego samego dnia Sejm zagłosował za ich przyjęciem. Opozycja jest oburzona, w mediach im przyjaznych histeria. Do sprawy odniósł się Andrzej Duda.

Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje. Ja już wcześniej wypowiadałem się w tej sprawie. Mówiłem, że uważam, że złamano zasady powołując wcześniej sędziów Trybunału Konstytucyjnego, próbując w ten sposób – nie wiem – zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało  i Platforma korzystając z tego, że miała wtedy większość sejmową, chciała dokonać swoistego politycznego skoku na Trybunał

– powiedział prezydent. Przypomniał zarazem co działo się wcześniej w tej sprawie.

Prawda jest taka, że to była rozgrywka polityczna, którą zaczęła Platforma Obywatelska jeszcze w starym Sejmie próbując wybrać sędziów. Ja nawet czytałem taki artykuł jednego z profesorów, który mówił, że „szkoda że na 10 lat nie wybrali sędziów”

– dodał prezydent Andrzej Duda w Chinach.
 
Podczas debaty przed głosowaniem wybrzmiały słowa Kornela Morawieckiego, które są dziś cytowane przez media.

Prawo jest ważną rzeczą, ale prawo to nie świętość. Nad prawem jest dobro narodu. Jeżeli prawo to dobro zaburza, to nie wolno nam uważać to za coś, czego nie możemy naruszyć, czego nie możemy zmienić. Prawo ma służyć nam. Prawo, które nie służy narodowi, jest bezprawiem

– podkreślał Morawiecki.

 

 Źródło: TVN24,niezalezna.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo