Dzięki europosłom PO Schulz przepchnął „kwoty” przez parlament. Kopacz zmienia zdanie?

Parlament Europejski w trybie pilnym przegłosował tzw. kwoty uchodźców dotyczące podziału między państwa unijne 120 tysięcy uchodźców.

Patryk Luboń/Gazeta Polska
Parlament Europejski w trybie pilnym przegłosował tzw. kwoty uchodźców dotyczące podziału między państwa unijne 120 tysięcy uchodźców. Mimo publicznego sprzeciwiania się "kwotom" przez rząd Ewy Kopacz, europarlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu. "Polska nie zgadza się na wymuszanie kwot uchodźców przez Unię Europejską" - mówiła kilkanaście dni temu Ewa Kopacz. 

- Kwoty przeszły, 370 za, 134 przeciw, 52 wstrz. PiS przeciw, PO się wstrzymała, rządząca partia nie ma w tej sprawie zdania - poinformował na Twitterze Janusz Wojciechowski. 

Decyzja Parlamentu Europejskiego jest "silnym sygnałem dla Rady [Europejskiej]" - skomentował przewodniczący europarlamentu, Martin Schulz. Niemiec wnioskował o głosowanie w trybie pilnym, mimo tego że nie ma jeszcze formalnej decyzji rządów państw Unii Europejskiej. 

Głos europosłów PO może dziwić, w sytuacji gdy jeszcze dwa tygodnie temu szefowa PO deklarowała, że jest przeciw. - Polska nie zgadza się na wymuszanie kwot uchodźców przez Unię Europejską - mówiła jeszcze na początku września premier Ewa Kopacz. Stanowisko to poparł prezydent Andrzej Duda.

- W razie konieczności, to musi być siłą narzucone. Nie może być tak – i ja należę do tych ludzi, którzy tak mówią – jesteśmy w XXI wieku, jesteśmy w XXI wieku globalizacji, aby globalne problemy rozwiązywać nacjonalizmem. W pewnym momencie trzeba walczyć i trzeba powiedzieć: w razie konieczności, także walką przeciwko innym, postawimy na swoim - zagroził przewodniczący PE.


CZYTAJ WIĘCEJ: Niemiec grozi Polsce! Martin Schultz mówi o użyciu siły wobec krajów, które nie chcą uchodźców

Prawdopodobnie dziś Donald Tusk podejmie decyzję o zwołaniu Rady Europejskiej ws. "relokacji" uchodźców z Węgier, Grecji i Włoch.

 "Podczas moich konsultacji niektórzy liderzy zwrócili się o dodatkowy szczyt Rady Europejskiej ws. migracji. Będę kontynuował konsultacje i ogłoszę moją decyzję w czwartek" - poinformował dwa dni temu Tusk.


Propozycja szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera została przedstawiona w ubiegłym tygodniu. Stanowi ona, że 120 tysięcy uchodźców ma być rozlokowanych w państwach UE.

 

Źródło: niezalezna.pl

pk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo