niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Dzień kobiet – święto starsze niż myślisz

Dodano: 08.03.2016 [10:24]
Dzień kobiet – święto starsze niż myślisz - niezalezna.pl
foto: Gabor Palla; freeimages.com/license
Dzień kobiet, wykorzystywany w PRL-u do celów propagandowych, to święto o wiele starsze, obchodzone jeszcze w czasach cesarstwa rzymskiego.

Przypadało ono 1 marca i zwało się Matronaliami, gdyż było to święto wszystkich matron, czyli kobiet zamężnych. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami. Mężatki szły w pochodzie do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, gdzie składały w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. Wyprawiane też były uczty specjalnie dla pań.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, ustanowiony w 1910 roku na konferencji w Kopenhadze, ma swój początek w ruchach robotniczych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie na początku XX wieku
. To właśnie wtedy rozpoczęły się masowe strajki, głównie w wielkich fabrykach włókienniczych, gdzie pracowały przeważnie same kobiety. Ich sytuacja była niezwykle trudna – głodowe stawki, praca ponad siły, nierzadko przez 12 godzin dziennie, strach o dzieci pozostawione w domu. Dodatkowym bodźcem do walki o poprawę warunków ekonomicznych były częste wypadki w pracy. W pożarach fabryk ginęły setki kobiet i dziewczynek.  

8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Marsze i strajki wybuchały regularnie także w Europie.

Polska była jednym z pierwszych państw, w której wszyscy obywatele zostali zrównani wobec prawa. Po odzyskaniu niepodległości kobiety uzyskały pełne prawa wyborcze, zarówno czynne jak i bierne. Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7). Postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. W roku 1928, gdy Wielka Brytania przyznała kobietom prawo głosu, w polskim parlamencie zasiadało już 8 posłanek i 4 panie senator.

W II Rzeczypospolitej kobiety obchodziły swoje święto od 1924 roku.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Mania Fa

Z Manią Fa jest jak z Aniołkami Charliego .Mani Fa jeszcze nikt nigdy nie widział , natomiast Aniołki są dość dobrze rozpoznawalne w polskim świecie medialnym i politycznym. Manuela , Kazimiera ,Magdalena , Joanna . Bardzo im kibicuję ,bo los rzeczywiście obszedł się z nimi niezbyt łagodnie.
To jaskrawe przykłady jak drobiazg - na przykład imię , specyficzna uroda , czy sposób wychowania, mogą wpłynąć na całe dorosłe życie. W niektórych przypadkach nawet w wieku lekko zaawansowanym delikwentki nie mogą pozbyć się nabytych kompleksów ,mimo pomocy fachowców psychoanalityków.
Dlatego dobrze się stało ,że udało im się kiedyś dzięki tajemniczej Mani Fa spotkać . Mogły wymienić swoje doświadczenia ,poużalać się na niesprawiedliwości które je spotkały ,w dzieciństwie lub młodości.
Znaleźć winnego całego zła , nawet jeżeli okazał się nim- w ich mniemaniu - Kościół Katolicki.
Kościół nawet nie powinien mieć im tego za złe. Przecież to takie szlachetne ,jeżeli można pomóc innej osobie …. choćby to było masochistyczne przyjęcie na siebie roli potwora , który kryje się w ciemności za zasłonką.
Nie jestem zbyt mocny w dziedzinie psychoanalizy ,ale czytałem że znalezienie „winnego” zespołu zachowań chorobowych…. to pierwszy krok do określenia właściwej terapii.
Dzięki Mani Fa ta grupa pokrzywdzonych przez los kobiet mogła się zorganizować i działać. Daleko im jeszcze liczebnością do kobiet zrzeszonych w kółkach różańcowych , ale z miłośniczkami haftu łowickiego mogłyby się już zmierzyć.
Naprawdę podczas ostatniej demonstracji można było dostrzec- może podświadome , ale jednak działanie we właściwym kierunku. Demonstracja jest wyraźnym sygnałem ,że tajemnicza Mania Fa ma na swoje podopieczne dobry wpływ.
Naprawdę miłe Aniołki ,musicie zapomnieć o tym co was spotkało w dzieciństwie i dzielnie stawić czoło dorosłości . Jesteśmy z Wami , kochamy Was.

Ponieważ nie mogę znaleźć neutralnego artykułu, więc nie odnosząc się do jego treści, wykorzystuję kwiatki i z okazji Imienin składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia Pani Premier Beacie Szydło oraz Pani Beacie Kempa.

Ja całkowicie bojkotuję to rzekome święto. Mój kolega w szkole (w tej mniejszej, uczę w dwóch), nauczyciel matematyki chyba też, bo było tak: przyszedł rano nauczyciel z wf (swoją drogą, mocno lewicowy, kiedyś polemizowaliśmy mocno) i dał kilka tulipanów ze swojego ogródka nauczycielce, pani z administracji i chyba woźnej. Nauczycielka podziękowała wuefiście: "Dziękuję, że Pan pamiętał" - a ja obok- NIC, mój kolega-matematyk także... Chyba on też uważa, że czcimy kobiety w rocznicę ślubu, w imieniny, urodziny... Nie w dzień wskazany przez Międzynarodówkę. Wiem, że nie wszyscy tak uważają, ale mamy w Polsce wolność słowa!

Czyli wyszedłeś na buca, bo nim jesteś. Masz do tego prawo!

Udowodniłeś bezradność wobec tego, że sa ludzie inaczej myślący niż ty, niż polityczna poprawność, a kiedyś Międzynarodówka Socjalistyczna; zdecydowałeś się na obrażenie adwersarza. Powtórzę: czcić kobiety należy z okazji ich imienin, urodzin, rocznic ślubu... No i zaznaczę: to objaw słabości i chamstwa wyzywać kogoś.

Wielkopolscy strażacy mają nietypowy prezent dla kobiet: http://www.codziennypoznan.pl/...

W dzisiejszym świecie, gdzie kobieta i mężczyzna nie różnią się od siebie sposobem bycia. To chociaż to święto przypomina, że my kobiety stajemy się bardziej kobiece, a mężczynzni bardziej męscy.

Przypomniała mi się historyjka z czasów mojej pierwszej lub drugiej klasy szkoły podstawowej. Nie wiem dlaczego, ale zawsze trafiali mi się "dziwni" koledzy. Pani nauczycielka dała zadanie chłopcom, by każdy narysował laurkę dla swojej koleżanki. Moje koleżanki dostały kolorowe rysunki, a mi chłopiec, z którym były problemy wychowawcze wręczył mi laurkę i na niej narysowany czarną kredką kwiatek :( z podpisem dla kogo tu padło moje imię też napisane na czarno:))

M-kosmitko, od czego oczy wyobraźni ?
Kiedyś tv była czarno - biała czyli bardziej szara a M.G. młody szczawik.
Dla poprawy Twojej kobiecości i własnej męskości piosenka Marka Grechuty;
Marek Grechuta - Serce
https://www.youtube.com/watch?...
:)

tomek | 08.03.2016 [13:27

Właściwie to masz rację, zostałam wyróżniona.
Dziękuję z utwór
Pozdrawiam

Tak samo jak słowo "towarzysz", które przywłaszczyli i zbeszcześcili komuniści. W czasach suwerenności naszego kraju towarzysz był dowódcą pocztu husarskiego.

to swieta jeszcze starsze jest:

nasza historia:

https://www.youtube.com/watch?...

Pielgrzym Marian: Nasza historia? Chyba sprężyn.
Korzenie międzynarodowego Dnia Kobiet
http://wolna-polska.pl/wiadomo...
Pozdrawiam samodzielnie myślących i analizujących wiadomości, Wszystkich Chrześcijan i Patriotów.

Każda opowiastka jest dobra,jeżeli służy wyciągnięciu paru groszy z kieszeni głupiego samca.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl