Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Macron rozmawiał z protestującymi rolnikami

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w sobotę z protestującymi rolnikami. Polityk próbował w ten sposób uspokoić antyrządowe nastroje wśród manifestantów.

Emmanuel Macron
IAEA Imagebank - wikimedia.commons.org; CC BY 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]

"Nie możemy malować ponurego obrazu naszego rolnictwa" – przekonywał Macron, ubrany w koszulę z zakasanymi rękawami. Dodał, że bieżących problemów "nie da się rozwiązać w godzinę". Niezadowoleni rolnicy domagali się od głowy państwa konkretnych deklaracji.

Prezydent przeprowadził przed południem dwugodzinną dyskusję z przedstawicielami kilku związków zawodowych, jednak z dala od demonstrantów, którzy w sobotę rano starli się z policją przed otwarciem dorocznych Międzynarodowych Targów Rolniczych w Paryżu.

Szef państwa mówił m.in. o ustaleniu gwarantowanych przez rząd cen minimalnych dla rolników, "poniżej której przetwórca nie będzie mógł kupować, a dystrybutor sprzedawać". Prezydent przypomniał, że władze zareagowały na kryzys natychmiastowo, wprowadzając 62 środki pomocowe dla rolników.

Macron chce również uznania rolnictwa ze sektor o strategicznym znaczeniu dla Francji, co ma wiązać się ze skutkami prawnymi. Zapowiedział też spotkanie ze wszystkimi związkami zawodowymi rolników za trzy tygodnie.

Na krótko przed początkiem targów rolnicy starli się z ochroną i wtargnęli na korytarze wystawy. Policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów. Z powodu zamieszek organizatorzy przesunęli otwarcie targów.

Rolnicy utrzymują presję na rząd Gabriela Attala, który na kilka dni przed otwarciem targów przedstawił plan pomocy dla rolników i zapowiedział przyjęcie nowej ustawy o polityce rolnej.

W piątek manifestanci wjechali traktorami na obwodnicę Paryża, powodując kilkudziesięciokilometrowe korki, a następnie udali się do stolicy.

Międzynarodowe Targi Rolnicze w Paryżu potrwają do 3 marca. To największe wystawa rolnicza we Francji, którą w nieco ponad tydzień odwiedza około 600 tys. osób.

Jak przypomniała agencja AFP, prezydenci spędzali w przeszłości na targach sporo czasu, lecz podczas tych wizyt nie brakowało incydentów. W 2008 roku Nicolas Sarkozy miał obraźliwie zwrócić się podczas targów do mężczyzny, a w 2016 roku Francois Hollande został wygwizdany i zwyzywany przez rolników. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Emmanuel Marcon #protest rolników #Francja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo