Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Łukaszenka utajnia przed Polską i Czechami dane o swoim uzbrojeniu

Białoruski dyktator Alaksander Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu postanowień Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) w stosunku do Polski i Czech. Ponad miesiąc temu został on przedłożony przez białoruską Radę Ministrów Izbie Reprezentantów. Po zawieszeniu traktatu władze Białorusi nie będą już dzielić się z rządami Polski i Czech informacjami na temat swojej broni konwencjonalnej i sprzętu.

Alaksander Łukaszenka
fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131708253

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (ang. Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, CFE) to porozumienie ramowe, zawarte w Paryżu 19 listopada 1990 r. między państwami NATO i Układu Warszawskiego. Traktat przewiduje narodowe, terytorialne i sojusznicze ograniczenia dotyczące liczby sprzętu rozmieszczanego pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Uralem. Reguluje również kwestię obecności wojsk i sprzętu wojskowego innych krajów na terytorium państw przyjmujących. Dokument nie wspomina o liczebności sił zbrojnych. To z kolei ma miejsce w Porozumieniu dodatkowym CFE 1A, które nie ma mocy wiążącej na szczeblu międzynarodowym i ma jedynie charakter polityczny.

We wrześniu br. do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi, która jest niższą izbą parlamentu, wpłynął dokument, w którym mowa jest o "zawieszeniu Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie z dnia 19 listopada 1990 r. w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej". Teraz, jak podają media, ustawa trafiła na biurko Łukaszenki i została podpisana przez dyktatora. 

Jak podaje portal Telewizji Biełsat, po zawieszeniu traktatu, władze Białorusi nie będą już dzielić się z rządami Polski i Czech informacjami na temat swojej broni konwencjonalnej i sprzętu. Białoruś nie zgodzi się również na inspekcje z tych dwóch krajów, które mogłyby monitorować przestrzeganie ograniczeń dotyczących ilości tej broni.

 Źródło: niezalezna.pl, Biełsat

 

#Białoruś #traktat #armia #uzbrojenie #reżim #Polska #Czechy #Łukaszenka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo