Ubiegający się o stanowisko premiera Hiszpanii lider centroprawicowej Partii Ludowej (PP) Alberto Nunez Feijoo nie uzyskał w piątek wotum zaufania w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izby parlamentu.
Głosowanie było drugim w ciągu ostatnich 48 godzin nad wotum zaufania dla przywódcy partii, która w wyborach z 23 lipca wygrała z socjalistami (PSOE) premiera Pedro Sancheza.
Za Feijoo głosowało w piątek 172 deputowanych PP i prawicowego ugrupowania Vox, zaś przeciwko było 177 posłów partii liberalno-lewicowych oraz regionalnych i separatystycznych. Jeden z deputowanych partii Razem dla Katalonii (Junts), opowiadającej się za secesją tego regionu, poparł wprawdzie Feijoo, ale po stwierdzeniu, że doszło do pomyłki głos ten anulowano.
Zgodnie z konstytucją Hiszpanii król powinien przeprowadzić teraz kolejną rundę rozmów z liderami ugrupowań, które weszły do parlamentu, aby zdecydować o wskazaniu kolejnego kandydata na premiera. Filip VI może też zdecydować o rozpisaniu kolejnych wyborów, co wydaje się obecnie mało prawdopodobne.
Największe szanse by zostać kolejnym kandydatem na szefa nowego rządu ma lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i obecny premier Pedro Sanchez, który zajmuje to stanowisko od czerwca 2018 roku.
Z dotychczasowych deklaracji ugrupowań politycznych reprezentowanych w Kongresie wynika, że aby uzyskać poparcie większości izby dla swojego trzeciego już rządu Sanchez musiałby uzyskać głosy PSOE, bloku skrajnej lewicy Sumar oraz ugrupowań separatystycznych z Katalonii i Kraju Basków.
Wśród żądań wysuniętych wobec Sancheza przez separatystów z Katalonii w zamian za poparcie jest ogłoszenie amnestii dla polityków skazanych za organizację w 2017 roku nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie, a także zgoda na przeprowadzenie kolejnego takiego plebiscytu.
Wprawdzie osoby z kierownictwa PSOE w ostatnich dniach nie wykluczały możliwości ogłoszenia amnestii, ale stanowisko kierowanej przez Sancheza partii wciąż nie jest jasne.
Dodatkowo podczas piątkowej debaty w Kongresie szef socjalistów z Katalonii Salvador Illa zapowiedział zwracając się do liderów katalońskich partii ERC i Junts, że PSOE nie jest zdeterminowane, by za wszelką cenę uzyskać ich poparcie oraz nie boi się kolejnych wyborów parlamentarnych.
W sytuacji gdyby król zaakceptował Sancheza jako kolejnego kandydata na premiera wotum zaufania wobec jego nowego gabinetu powinno być głosowane późną jesienią. Jeśli szef socjalistów nie uzyska poparcia Kongresu wówczas dojdzie do kolejnych wyborów. Odbyłyby się one prawdopodobnie w styczniu 2024 r.